Strona główna Aktualności Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Zielona Szkoła

BIP

Napisz do nas

A K T U A L N O Ś C I

Zakończenie roku szkolnego 2017/18 - 22 czerwca 2018 r.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/18 dla klas IV-VII w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się Mszą św. o godz. 8.00. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli na teren szkoły. Tam, na boisku szkolnym o godz. 10.00 nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Atmosfera była bardzo podniosła, ponieważ zaczęliśmy od uroczystego odśpiewanie hymnu narodowego i poloneza w wykonaniu uczniów z klasy 5c i 7b. Po wysłuchania krótkiego występu artystycznego przygotowanego przez uczniów kl. 5b i 6a nastąpiło wręczenie nagród i świadectw z wyróżnieniem uczniom kl. IV-VII, oraz podziękowań dla rodziców, którego dokonał dyrektor, p. Tadeusz Ozimek. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do klas, gdzie nastąpiło wręczenie pozostałych świadectw i pożegnanie z wychowawcami.

Akademię przygotowały: p. Tamara Strzałkowska, p. Paulina Świgoń- Kawińska, p. Julita Piotrowska


Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" - 18 czerwca 2018 r.

Tegorocznymi laureatami z naszej szkoły w Konkursie "Kangur Matematyczny" zostali - Szymon Bartosiewicz z kl. IIIai oraz Dominik Twarowski z kl. VIbi. Gratulujemy!


Zakończenie spotkań koła plastycznego "Klub Artysty" - 14 czerwca 2018 r.

14 czerwca odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie koła plastycznego "Klub Artysty". Uczestnicy spotkania zakończyli rok radosnym rozbijaniem przygotowanej wspólnie piniaty. Kolorową piniatę wypełnili ulubionymi łakociami.
W czasie zajęć uczniowie poznawali różnorodne techniki plastyczne, doskonalili swoje umiejętności i poszerzali swoją wiedzę o sztuce. Wspólnie przygotowywali świąteczne dekoracje, takie jak bałwanki, bombki, wielkanocne jaja czy stroiki, zdobili przedmioty użytkowe, uczyli się robić "coś z niczego", rysować z natury i z wyobraźni, a także dostrzegać sztukę wokół nas. W czasie zajęc powstawały prace konkursowe, okolicznościowe dekoracje i upominki dla bliskich. Uczestnicy sprawdzali także na sobie terapeutyczny wpływ aktywności twórczej np. tworząc barwne mandale przy dźwiękach muzyki do medytacji. W czasie zajęć zrodziło się wiele twórczych pomysłów i projektów, które tylko czekają, by zrealizować je w kolejnym roku szkolnym.

Opiekun koła: p. Edyta Sieradz-Gnatowska


Sukces "Szczęśliwej 13" - 12 czerwca 2018 r.

Z radością zawiadamiamy, że redakcja naszej szkolnej gazety zdobyła 3 miejsce w VII Międzyszkolnym Konkursie Gazetek Szkolnych organizowanym przez PSP Nr 15 w Radomiu.


Wycieczka do Słodkiej Robótki klasy Iai - 8 czerwca 2018 r.

8 czerwca br. dzieci z klasy Iai pod opieką Jolanty Chrzanowskiej i Małgorzaty Kierzkowskiej uczestniczyły w warsztatach w Manufakturze słodyczy "Słodka Robótka". To był bardzo słodki dzień. Dzieci poznały sposób uzyskiwania kolorów masy karmelowej z naturalnych barwników. Nie tylko obserwowały przygotowania masy karmelowej, ale mogły samodzielnie wykonać własne lizaki i cukierki w ciekawych kształtach. Dzieci uwielbiają słodycze, dlatego chętnie znów odwiedzą to "przepyszne" miejsce.


Radomskie Dni Godności - 7 czerwca 2018 r.

7 czerwca uczniowie klas integracyjnych wraz z wychowawcami uczestniczyli w obchodach 15 Radomskich Dni Godności. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela przy ul. Rwańskiej w Radomiu. Po Mszy św. uczniowie przemaszerowali ul. Żeromskiego do Placu Corazziego. Do pochodu dołączyli radomscy radni, członek zarządu województwa mazowieckiego - p. Rafał Rajkowski oraz prezydent miasta Radomia - p. Radosław Witkowski. Prezydent przekazał na scenie podopiecznym Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Radomiu symboliczne klucze do miasta. Zapowiedział, że Radom jako drugie miasto w Polsce wprowadzi specjalną kartę dla rodziny z osobą niepełnosprawną. W ramach Dni Godności w mieście odbywały się imprezy integracyjne dla mieszkańców.

p. Marta Śledź


Dzień Rodziny w klasie Iai - 7 czerwca 2018 r.

7 czerwca 2018 r. dzieci z klasy Iai słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną i ojcowską dobroć i cierpliwość. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno - wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom piękne własnoręcznie robione obrazki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była bardzo radosna i przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

pp. Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska


Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej "Ale Heca" - 6 czerwca 2018 r.

6 czerwca klasy 0ai, 0b i 1bi odwiedziły Zagrodę Edukacyjną "Ale Heca" w Mleczkowie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach artystycznych, podczas których własnoręcznie wykonały maskotki: kucyki z materiału wypełnione pachnącym siankiem. Zwiedziły zagrodę i poznały żyjące tam zwierzęta: kucyki, osiołki, owce, kozy, gęsi, kaczki, kury, indyki, bażanty i pawie. Pod opieką pracownic zagrody i nauczycieli uczniowie przygotowali owoce i warzywa, którymi wspólnie nakarmili zwierzęta. W czasie wycieczki nie zabrakło czasu na wspólny posiłek w altanie, konkursy, zabawy w piaskownicy i szaleństwa na trampolinie. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdizli, że była to naprawdę udana wycieczka!

pp. Anna Moczyńska, Jolanta Klas, Edyta Rejmer, Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Dzień Dziecka w klasie 1bi - 5 czerwca 2018 r.

5 czerwca na uczniów klasy 1bi czekała niespodzianka! Rodzice w porozumieniu z nauczycielami przygotowali dla swoich dzieci wiele atrakcji. Dzień rozpoczął seans filmowy w sali, następnie wszyscy udali się na szkolny plac, gdzie wśród balonów czekały rozłożone koce, plażowy parasol oraz ulubione przekąski i napoje. Uczniowie zażywali kąpieli słonecznej i bawili się na placu zabaw. Następną niespodzianką były pyszne, gorące pizze, które uzupelniły zapasy energii do dalszych zabaw! Dziękujemy rodzicom za przygotowanie niespodzianki, a dzieciom życzymy wszystkiego dobrego z okazji ich święta

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Wycieczka do Lesiowa - 4 czerwca 2018 r.

4 czerwca br. uczniowie klas 4b oraz 5c wybrali się na wycieczkę do klubu jeździeckiego SKJ Lesiów. Dzieci zobaczyły stajnię, jeździły konno oraz pomagały w karmieniu koni. Po ekscytującej nauce jazdy konnej, każdy uczeń mógł skosztować pysznej kiełbaski z ogniska i odpocząć na świeżym powietrzu. To była bardzo przyjemna wycieczka, która na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników.

pp. M. Gąsior, R. Gregorczyk, M. Sadowska


Szydełkowanie - 4 czerwca 2018 r.

W poniedziałki o godzinie 12:40 w sali 209 odbywają się w naszej szkole zajęcia szydełkowania. Zajęcia te, to bardzo dobra forma relaksu oraz pobudzania kreatywności. Praca szydełkiem uczy zręczności i dokładności. Dziewczynki chętnie uczestniczą w zajęciach, na których uczą się podstawowych ściegów, a w przyszłości będą realizowały własne pomysły (własnoręcznie wykonany szalik, torebka czy serwetka pod kubek ucieszy każdego).
Zajęcia prowadzą nauczyciele Marta Śledź i Urszula Kaczmarska. Uczestnicy zajęć za systematyczność oraz zaangażowanie będą nagradzani dodatkowymi punktami w e-dzienniku.
Chętnych zapraszamy.


Konkurs recyklingowy "Coś z niczego" - 29 maja 2018 r.

29 maja w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs recyklingowy pt. "Coś z niczego". Konkurs był przeprowadzony w klasach 0 oraz IV-VII. Uczniowie mieli za zadanie nadać "drugie życie" przedmiotom, które wyrzuciliby do śmieci.

A oto laureaci:

 • I miejsce: Szymon Grabarczyk kl. Va
 • II miejsce: Mateusz Krogulec kl. Vb
 • III miejsce: Igor Malewicz kl. 0ai

Wyróżnieni zostali:

 • Jakub Ziółkowski kl. Va
 • Anna Oleksiewicz kl. IVa
 • Mikołaj Patyna kl. Vb

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Wycieczka do Farmy Iluzji - 24 maja 2018 r.

Uczniowie klasy Iai odbyli wycieczkę krajoznawczą do Mościsk. Celem podróży był Park Edukacji i Rozrywki, w którym uczniowie mogli się bawić, ale też uczyć i dociekać. Na Farmie Iluzji można było dostrzec wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz miejsca pełne magii.
Najwięcej wrażeń wywołały: Labirynt luster i Kopalnia. Ciekawym przeżyciem było wejście do Latającej Chaty Tajemnic. Atrakcją wycieczki było szukanie wyjścia z wiklinowego labiryntu. Na Farmie dzieci mogły obcować z iluzyjnymi eksponatami typu: Magiczny Domek, Lewitujący Kran i Studnia nieskończoności.
To była wspaniała wyprawa, z której dzieci przywiozły pamiątki, zdjęcia i niezapomniane wspomnienia.

pp. Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska


Wycieczka do Magicznych Ogrodów - 23 maja 2018 r.

23 maja 2018 r. uczniowie klasy 2ai spędzili aktywnie czas w bajkowym świecie Magicznych Ogrodów w Janowcu nad Wisłą. Pośród strumieni i bujnej roślinności dzieci miały okazję korzystać z wielu atrakcji. Czekały na nich ogromne place zabaw, przejażdżka kolejką, pływanie na tratwach, Zamek Wróżek i Amfiteatr. Poznali baśniowy świat i jego bohaterów. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi.

Organizatorzy: p. Grażyna Wojciechowska, p. Paulina Świgoń-Kawińska


"Z radością dla Niepodległej" - 17 maja 2018 r.

17 maja 2018 r. odbył się Festyn Środowiskowy pod nazwą "Z radością dla Niepodległej". Uroczystość wpisuje się w kalendarz obchodów Jubileuszu 100-lecia Niepodległości Polski.
Naszym celem była nauka historii poprzez jej aktywne "przeżywanie" dzięki muzyce, słowu i obrazom.
Oddziały przedszkolne, krakowiakiem wesoło wskazały drogę, którą "Płynie Wisła". Klasy szóste wezwały głośno "Dalej chłopcy!", a pierwszoklasiści zatańczyli eleganckiego "ostatniego mazura". W wykonaniu dwóch uczniów z klasy VI, usłyszeliśmy "Katechizm dziecka polskiego" W. Bełzy, a dwie uczennice (także szóstoklasistki) zaprezentowały "Moją piosnkę" C. K. Norwida. Dla równowagi - klasy drugie odtańczyły tradycyjnego trojaka oraz refleksyjnego kujawiaka. Po jego zakończeniu zaprezentowane zostały elementy umundurowania i wyposażenia ułańskiego. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz przymierzenia mundurów. Dziękując za pokaz, klasy czwarte zaprosiły ułanów "pod okienko", a klasy piąte - także piosenką - opowiedziały jak naprawdę wygląda "Wojenka". W wykonaniu aktorów szkolnego Teatru "Czerwony Ołówek" zaprezentowana została ilustracja sonetu "Burza" A. Mickiewicza oraz fragmenty utworu W. Leśmiana pt "Dusiołek". Klasy trzecie przekazały sprawozdanie z wycieczki "Patriotycznym szlakiem" po Puszczy Kozienickiej. Przedstawiciele redakcji szkolnej gazety "Szczęśliwa 13" rozdali jej egzemplarze uczestnikom uroczystości, a dzięki tekstom pieśni zawartym w najnowszym numerze pisma, cała widownia mogła włączyć się do wspólnego z klasami VII - odśpiewania pieśni "I Brygada". Finalnym elementem naszego świętowania było wykonanie poloneza do muzyki W. Kilara z filmu "Pan Tadeusz". Do dodatkowych atrakcji festynu zaliczyć można foto - stoisko SKO z Żyrafką Lokatką, punkt malowania buziek dziecięcych w barwy narodowe oraz możliwość skosztowania pyszności przygotowanych przez grupę rodziców z klasy VIIb.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć 2

Miło jest nam poinformować, iż lokalne media zamieściły fotorelację z naszego festynu - Cozadzien


Konkurs przyrodniczy "KRAJOBRAZY MOJEJ OJCZYZNY" - 15 maja 2018 r.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła, że rok szkolny 2017/2018 jest "Rokiem dla Niepodległej". W związku z tym niniejszy konkurs miał na celu, aby uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się we wspólne świętowanie 100-lecia polskiej niepodległości. Konkurs pogłębiał wiedzę z zakresu znajomości krajobrazów naszej Ojczyzny wśród uczniów klas piątych i szóstych. Do konkursu przystąpiło łącznie 10 uczniów. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe.
Oto laureaci:

 • I miejsce - Amelia Brodnicka kl. 5a
 • I miejsce - Zuzanna Kowalik kl. 6c i Jakub Ziółkowski kl. 5a
 • III miejsce - Rafał Molga kl. 6b i Natalia Tomaszewska kl. 6c

Grtulujemy!

Organizatorzy: pp. Ewelina Bator, Ewa Zawadka


Mały Konkurs Recytatorski "Piękny jest nasz kraj" - 11 maja 2018 r.

11 maja 2018 roku o godz. 10.00 w świetlicy szkolnej odbył się Mały Konkurs Recytatorski pt. "Piękny jest nasz kraj" dla dzieci z oddziałów przedszkolnych. Organizatorami tegorocznego konkursu były Panie: Jolanta Klas oraz Edyta Rejmer. W jury zasiadły Panie: Małgorzata Ciesielska, Renata Czub i Małgorzata Brzuzy. Do konkursu przystąpiło 31 dzieci.

 • I miejsce zajął Jan Kobus z oddziału Oai,
 • II miejsce zajęła Lena Lewandowska z oddziału Ob,
 • III miejsce zajął Maciej Topolski z oddziału Oai,

Nagrodzono również sześcioro dzieci, które otrzymały wyróżnienia: Kuba Bochniak - Oai, Aleksandra Wójcicka - Oai, Helena Trojan - Oai, Kuba Szczepanowski - Ob, Nikola Ziemnicka - Ob, Kuba Wilczek - Ob.

Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie zaprezentować wybrany przez siebie wiersz o tematyce związanej z miastami Polski. Uczestnicy korzystali z książki pt. "Poznaję Polskę. Wiersze o Polsce" autorstwa Pani Patrycji Wojtkowiak-Skóry. Długość tekstu była adekwatna do wieku i możliwości ucznia. Ideą konkursu było poznanie, poprzez literaturę, pochodzenia nazw polskich miast i symboli narodowych.

  Cele konkursu:
 • rozwijanie zdolności recytatorskich,
 • poznanie poprzez literaturę pochodzenia nazw polskich miast i symboli narodowych,
 • zachęcanie do występów na scenie,
 • prezentacja umiejętności uczniów,
 • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze,
 • zainteresowanie literaturą dziecięcą.

Wycieczka klas pierwszych do księgarni "Atena" - 11 maja 2018 r.

11 maja 2018 r. klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do pobliskiej księgarni - "Atena". Przed wyjściem dzieci przypomniały sobie zasady korzystania z książek oraz określały, gdzie można zetknąć się z książkami.
Celem tej wycieczki było zapoznanie z wyglądem, wyposażeniem i przeznaczeniem księgarni, poznanie pracy księgarza, przypomnienie zasad właściwego zachowania się w miejscu publicznym.
Dzieci rozmawiały z pracownikami księgarni, obserwowały ich pracę, oglądały książki. Na koniec otrzymały w prezencie zakładki do książek oraz baloniki.
Z uśmiechem na ustach, pełne nowych i ciekawych wrażeń wróciły do szkoły.

pp. Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska, Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


"POLSKA MOJA OJCZYZNA" - 10 maja 2018 r.

Z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole został zorganizowany konkurs fotograficzny "POLSKA MOJA OJCZYZNA". Zadaniem uczestników było przedstawienie na fotografii najpiękniejszych zakątków Polski oraz krótkie uzasadnienie swojego wyboru.
Szczegółowe cele konkursu: pobudzenie zainteresowania fotografią, budowanie pozytywnego wizerunku naszej Ojczyzny, ukazanie najpiękniejszych zakątków Polski, utrwalanie umiejętności pisania krótkich form wypowiedzi, utrwalanie więzi patriotycznych, zachęcanie do poznawania, zwiedzania różnych zakątków Polski.
Laureaci:

 • I miejsce - Jan Marzec kl.4b
 • II miejsce - Amelia Cybulska kl. 4b
 • III miejsce - Barbara Wójcik kl.7b

pp. Marta Sadowska, Olga Kozicka, Monika Zbiciak,
Katarzyna Nowak, Paulina Świgoń-Kawińska, Beata Świercz


Uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - 25 kwietnia 2018 r.

25 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, którą przygotowały klasy IIIa i IIIc wraz z nauczycielami.


"Z ekologią na sportowo" - 22 kwietnia 2018 r.

22 kwietnia każdego roku obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi. Tego dnia ludzi wiąże chęć ratowania Ziemi - planety coraz bardziej zagrożonej nadmierną ekspansją ludzkiej cywilizacji. Wszyscy ludzie - przyjaciele Ziemi - robią coś, aby Ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla nas. Nasza szkoła przez cały rok włącza się w akcję ratowania Ziemi. Postawy ekologiczne w stosunku do otaczającej nas przyrody są kształtowane na bieżąco. Propagujemy działania zmierzające w kierunku ochrony środowiska, w tym celu przeprowadzane są różne akcje, które mają na celu angażować uczniów w działania na rzecz naszej planety.
27 kwietnia w naszej szkole odbyły się rozgrywki sportowe pod hasłem "Z ekologią na sportowo". Celem zajęć było promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, uświadomienie dzieciom, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka.
Były przygotowane dla dzieci różnorodne konkurencje, zawody sportowe na wesoło, m.in. sadzenie cebulek, zbieranie śmieci - ich właściwa segregacja, skoki z butelką plastikową i wiele innych. Każdy uczestnik chętnie w nich uczestniczył.
Na ręce uczestników turnieju zostały przekazane dyplomy, puchary oraz słodkie niespodzianki:

 • I miejsce wywalczyła klasa Ibi
 • II miejsce klasa Iai.

Wyrażamy nadzieję, że ta akcja na długo pozostanie w pamięci uczestników, a w konsekwencji rozbudzi ciekawość światem a także uzmysłowi nam wszystkim, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat, jak i gdzie żyjemy!!!

Organizatorzy: pp. Bożena Heba, Małgorzata Kierzkowska


Wyniki Konkursu STREFA MAT13 - 20 kwietnia 2018 r.

XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu ogłosiło wyniki konkursu internetowego STREFA MAT13. Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskały uczennice klasy VIa: Maja Petrzak - 91% punktów i Natalia Suwała - 87%.
Gratulujemy!

p. Agnieszka Stępień


"Wiosna radosna" - 20 kwietnia 2018 r.

20 kwietnia 2018 r. odbyła się IV Edycja Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego klas integracyjnych 0-III "Wiosna radosna" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia. W konkursie wzięło udział sześć radomskich szkół podstawowych integracyjnych: PSP nr 1, PSP nr 4, PSP nr 6, PSP nr 14, PSP nr 29 i oczywiście PSP nr 13. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy o tematyce wiosennej, w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną. Głównymi celami konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. W ramach konkursu nadeszło wiele barwnych prac, około 150.
Uroczystość uświetniła swoją obecnością Pani Anna Ostrowska - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego. Dzieci z klasy integracyjnej Iai pod opieką J. Chrzanowskiej, aby wprowadzić wszystkich w wiosenny nastrój, przedstawiły krótką inscenizację wiosenną z tańcami i śpiewem, która bardzo przypadła do gustu wszystkim zebranym gościom.
Powołana komisja konkursowa rzetelnie oceniła prace biorąc pod uwagę samodzielność wykonania pracy, umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu. Przed Komisją Konkursową postawione zostało niełatwe zadanie, gdyż każda praca miała w sobie coś pięknego i oryginalnego. Ostatecznie, Komisja przyznała 24 miejsca nagrodzone i 36 wyróżnień.
Realizacja naszego wielkiego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc i wsparcie naszych cudownych darczyńców i sponsorów. Składamy im serdeczne podziękowania.
Po rozdaniu nagród, dla laureatów czekała jeszcze jedna niespodzianka - słodki poczęstunek oraz smaczny tort - przygotowany przez p. Darię Król, mamę uczennicy klasy Iai.

Wyniki IV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego klas integracyjnych "Wiosna radosna"
pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia

KLASY "0":
1. Leo Karolewski PSP nr 14, Maria Jaśkiewicz PSP nr 29
2. Kacper Kupidura PSP nr 6, Maria Siciarz PSP nr 14
3. Filip Kinas PSP nr 14, Nikola Jabłońska PSP nr 29
Wyróżnienia: Michał Majewski PSP nr 14, Natalia Kosonóg PSP nr 29, Hanna Jurkowska PSP nr 6, Igor Malewicz PSP nr 13, Aleksandra Karwat PSP nr 14, Zuzanna Rodak PSP nr 14, Lena Stelmaszczuk PSP nr 29

KLASY I:
1. Wiktoria Pyszczak PSP nr 13, Bartłomiej Cis PSP nr 4
2. Bartosz Cieślak PSP nr 4, Natalia Król PSP nr 13
3. Oliwier Bilski PSP nr 1, Maciej Pawlak PSP nr 13
Wyróżnienia: Dominik Krok PSP 13, Anna Nagrodzka PSP nr 29, Wojciech Prokop PSP nr 4, Filip Ziółkowski PSP nr 13, Piotr Markowicz PSP nr 13, Oktawian Okrój PSP nr 4, Julia Safin PSP nr 13, Nina Mazurek PSP 14, Filip Ziółko PSP nr 13

KLASY II:
1. Paweł Okólski PSP nr 4, Mikołaj Wojas PSP nr 29
2. Magdalena Czyżewska PSP nr 6, Maksymilian Tomalski PSP nr 14
3. Gabriela Kotkowska PSP nr 14, Marta Kacak PSP nr 29
Wyróżnienia: Mateusz Tkaczyk PSP nr 14, Dawid Piorun PSP nr 4, Wojciech Orlikowski PSP nr 13, Michał Dróżdż PSP nr 14, Cyprian Musiał PSP nr 4, Adam Gawor PSP nr 14, Adam Porada PSP nr 29, Milena Wancerz PSP nr 14, Igor Liberek PSP nr 29, Jakub Hartmann PSP nr 14, Piotr Hulka PSP nr 14

KLASY III:
1.Szymon Bartosiewicz PSP nr 13, Lena Podsiadły PSP nr 1
2. Przemysław Walkiewicz PSP nr 6, Bartłomiej Zugaj PSP nr 4,
3. Maria Jabłońska PSP nr 1, Anna Maj PSP nr 13
Wyróżnienia: Natalia Cielecka PSP nr 13, Amelia Cieślińska PSP 4, Marta Siara PSP nr 1, Daria Śledź PSP nr 6, Patryk Krawczyk PSP nr 6, Alan Fronk PSP nr 1, Maja Iwańska PSP nr 4, Filip Dzik PSP nr 6, Maksymilian Popłoński PSP nr 6

Zarówno liczba zgłoszeń jak i pomysłowość wykonania przerosły nasze oczekiwania. Mamy nadzieję, że równie mile zostaniemy zaskoczeni podczas kolejnych edycji konkursu.
ZWYCIĘZCOM oczywiście SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.

Organizator: p. Małgorzata Kierzkowska
Współorganizatorzy: pp. Marta Sadowska, Małgorzata Bartel,
Paulina Świgoń-Kawińska, Jolanta Chrzanowska

Galeria zdjęć

Miło jest nam poinformować, iż informacje o rozstrzygniętym konkursie "Wiosna radosna" pojawiły się w mediach lokalnych:
Cozadzien
Dami24


Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych - 20 kwietnia 2018 r.

20 kwietnia 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, do którego przystąpiło 25 uczniów klas siódmych. Wyniki przedstawiają się następująco:

 • I miejsce - Jakub Woźniak, klasa 7a
 • II miejsce - Barbara Wójcik, klasa 7b
 • III miejsce - Szymon Gregorek, klasa 7a

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

p. Lucyna Przychodzeń


Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "RADOM - MOJE MIASTO" - 19 kwietnia 2018 r.

19 kwietnia 2018 roku w PSP 32 w Radomiu ogłoszone zostały wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego "RADOM-MOJE MIASTO". Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Radomia Radosław Witkowski. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o Radomiu i pokazanie piękna naszego miasta.
Z przyjemnością informujemy, iż praca naszej uczennicy Samanty Redel z klasy 7a zajęła I miejsce. Wyróżnienie otrzymała Michalina Sarnecka z klasy 5b.
Nagrodzone prace powstały pod kierunkiem p. Julity Piotrowskiej
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Wycieczka do Gajówki - 18 kwietnia 2018 r.

18 kwietnia br. klasy trzecie wraz z wychowawcami były w Gajówce k. Augustowa. Dzieci zwiedziły Centrum Edukacji Historycznej. Poznały historie odzyskania niepodległości Polski. Samodzielnie wykonały opaskę ze znakiem wolnej Polski (z czasów Powstania Warszawskiego). Następnie odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek, swobodne zabawy. Poznały także sposoby udzielenia pierwszej pomocy. Każdy uczeń dostał znaczek orła polskiego, a szkoła wiele gier planszowych edukacyjnych.


Wycieczka do Papugarni - 18 kwietnia 2018 r.

18 kwietnia 2018 r. klasa 2b odwiedziła Papugarnie. Dowiedziała się o różnych gatunkach papug, skąd przybyły i jakie mają zachowania.


Szkolny Konkurs Leksykalno-Gramatyczny z Języka Angielskiego - 17 kwietnia 2018 r.

17 kwietnia 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Leksykalno-Gramatyczny z Języka Angielskiego przeznaczony dla uczniów klas IV-VII, którego celem było sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki języka angielskiego.
Test konkursowy był testem wielokrotnego wyboru, w którym zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na 26 pytań.
Dyplom laureata oraz drobne nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:

 • I miejsce - Aleksandra Trybulska - kl.4a
 • II miejsce - Sylwia Witczak - kl. 4a i Aleksandra Frankowska - kl.4a
 • III miejsce - Julia Lipiec - kl.4a i Eryk Kacprzak - kl. 5c

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Organizatorzy: pp. Magdalena Rdzanek, Elżbieta Gomuła


Najlepsi w regionie - 16 kwietnia 2018 r.

Uczeń naszej szkoły, Piotr Markowicz z klasy Ia znalazł się w gronie laureatów I Regionalnego Logopedycznego Konkursu Recytatorskiego "Trzeszczące Wierszyki" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia, który odbył się 16 kwietnia 2018 r. w "Kuźni Artystycznej" w Radomiu.
Konkurs był ostatnim etapem eliminacji. Na etapie szkolnym Piotr został zwycięzcą. Wraz ze zdobywczynią II miejsca - Alicją Stróżyk z kl. IIa oraz zdobywcą III miejsca - Janem Kobusem z oddziału 0a reprezentowali szkołę podczas V Międzyszkolnego Logopedycznego Konkursu Recytatorskiego "Trzeszczące Wierszyki". Odbył się on 19 marca 2018 r. w SDK "IGREK" w Radomiu. W drodze eliminacji obaj uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do finału regionalnego. Radom reprezentowali wraz z sześciorgiem uczniów z innych radomskich szkół. Wśród uczestników były także dzieci z klas 0-III ze szkół regionu radomskiego (terenu dawnego województwa radomskiego). Łącznie przed wystąpiło 18 uczniów. Uczestników oceniało pięcioosobowe jury: Urszula Chudoba, logopeda, sekretarz Towarzystwa Logopedycznego w Radomiu, przewodnicząca jury, Małgorzata Gumińska, logopeda, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Radomiu, Renata Kucharczyk, logopeda w PPP nr 2 w Radomiu, Danuta Dolecka, aktorka Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu, Anna Drela, dziennikarz radiowy.
Piotr Markowicz zajął trzecie miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Alan Białek z PSP w Skaryszewie oraz Julia Sulima z PSP nr 3 w Radomiu. Zwycięzcą został Szymon Żeromiński z PSP nr 21 w Radomiu.
Występom dzieci przysłuchiwała się również Agnieszka Frączek, autorka książek dla dzieci, która jest literacka patronką konkursów z cyklu "Trzeszczące Wierszyki". Podczas spotkania z uczestnikami i widzami opowiadała o tym, jak tworzy wiersze, skąd czerpie inspiracje oraz ile frajdy sprawia jej praca. Dzieci były zafascynowane spotkaniem z autorką, możliwością indywidualnej rozmowy, uzyskania autografu i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Konkursy z cyklu "Trzeszczące Wierszyki" zostały zorganizowane przy współpracy nauczycielek z naszej szkoły: Edyty Rejmer, Julity Piotrowskiej, Anny Tomczak, Małgorzaty Brzuzy, Małgorzaty Kierzkowskiej, Jolanty Klass i Jolanty Chrzanowskiej.
Dobrodziejami konkursu byli: SDK "IGREK", "Kuźnia Artystyczna", APR Centrum, AGA, Cukiernia Kilian, Wytwórnia Ciast i Lodów Wasilewski, Masarnia Elmas, Sztuka Zdrowia, Duncan, Salon Kosmetyczny "Od-Nowa", Firma Handlowa Agart, Świat Dziecka, MAC Edukacja, Słodka Robotka, Mur-Mur.
Kolejne zmagania z "Trzeszczącymi Wierszykami" już za rok.

Magdalena Sulich-Parzonko, neurologopeda, organizator konkursów z cyklu "Trzeszczące Wierszyki"


XIV Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny - 13 kwietnia 2018 r.

13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny pt. Czy znasz mitologiczny świat Greków i Rzymian?. Wzięli w nim udział uczniowie klas piątych z radomskich szkół podstawowych (PSP nr 13, 18, 19, 26 oraz 28). Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Radomia, Pan Radosław Witkowski.
Konkurs rozpoczął się o godz. 9.30, był podzielony na dwie części: wiedzową i prezentacje teatralne. W finale konkursu wiedzowego jury przyznało drużynom następujące miejsca: I miejsce ex aequo - PSP nr 18 i PSP nr 28, II miejsca nie przyznano, III miejsce - PSP nr 13.
W prezentacjach teatralnych jury przyznało: I miejsce - PSP nr 28 za przedstawienie pt. Jabłko niezgody, II miejsce - PSP nr 19 za przedstawienie pt. Orfeusz i Eurydyka, III miejsce - PSP nr 13 za przedstawienie pt. Amor i Psyche oraz PSP nr 33.
Wszystkie zespoły otrzymały narody w postaci wydawnictw albumowych. Laureatom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy:
Małgorzata Filipiak - wicedyrektor PSP nr 13,
Irmina Bisińska - nauczyciel języka polskiego

Galeria zdjęć


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - 10 kwietnia 2018 r.

10 kwietnia 2018 roku po raz kolejny w naszej szkole odbyły się obchody "Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci". Uczniowie z klas 1-3 zaprezentowali przed społecznością szkolną umiejętności czytelnicze i recytatorskie. Do obchodów tego święta włączyli się także rodzice, którzy przygotowali dla swoich dzieci piękne stroje. Celem przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Wszystkie dzieci zaprezentowały się wspaniale. Zostały nagrodzone gromkimi brawami, dyplomami oraz drobnymi upominkami. Do zobaczenia za rok!

Organizatorzy: pp. B. Zych, M. Bartel, A. Krawczyk, J. Warowna


"Jeden autor jeden wiersz" - 9 kwietnia 2018 r.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Jeden autor jeden wiersz" organizowanym przez PSP nr 33 w Radomiu. Recytowali wiersze Wandy Chotomskiej. Wykazali się doskonałą interpretacją tekstu, dykcją i gestykulacją. Uczestnicy przygotowali strój zgodny z prezentowanym wierszem, co uświetniło występ. Uczennica klasy Iai Julia Safin zajęła III miejsce, recytowała wiersz "Kołysanka dla żaby". Pozostałe uczestniczki naszej szkoły: Marika Dryja z kl. IIb i Natalia Ryciak z kl. IIIc zostały wyróżnione. Organizatorami konkursu na poziomie szkolnym była p. Grażyna Wojciechowska i p. Paulina Świgoń-Kawińska.


"Przewodnik po dobrych książkach" - 6 kwietnia 2018 r.

W marcu w naszej szkole powstał "Przewodnik po dobrych książkach" adresowany do klas IV-VII. Z inicjatywy uczennic klasy VIc - Zuzi Kowalik i Wiktorii Oleksiak, jedną z tablic szkolnych wypełniły okładki ciekawych książek, ilustracje, a także opatrzone własnym komentarzem krótkie recenzje tych publikacji. Szóstoklasistki zadały sobie trud i zaprezentowały książki spoza kanonu lektur szkolnych dobierając je idealnie do wieku i upodobań czytelniczych swoich koleżanek i kolegów. Wśród prezentowanych książek znalazły się między innymi: "Ziemia i tajemnica złotego łabędzia" Mariusza Niemyckiego, "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszko, "I nie było już nikogo" Agaty Christie. Wszystkie zamieszczone na tablicy tytuły można wypożyczać w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!
Gratulujemy pomysłu i czekamy na więcej przedsięwzięć czytelniczych.

pp. Małgorzata Brzuzy, Karolina Pawelec, Marzena Gąsior


Wiosenna pocztówka z motywem SKO - 5 kwietnia 2018 r.

Uczniowie klas pierwszych, czwartych oraz piątych przygotowali prace plastyczne na konkurs organizowany przez Zespół Szkół w Jasienicy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie wiosennej pocztówki z motywem SKO. Cele konkursu: pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez popularyzowanie różnorodnych form plastycznych, uwrażliwienie dzieci na otaczającą przyrodę i zmieniające się pory roku. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz trzymamy kciuki za prace naszych podopiecznych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 kwietnia.

pp. Marta Sadowska, Adelajda Sobol


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 4 kwietnia 2018 r.

4 kwietnia 2018 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu nauczyciele przeprowadzili w klasach prelekcje na temat tego schorzenia. Wykonano tematyczną gazetkę ścienną i przedstawiono prezentacje multimedialne, które chociaż częściowo przybliżyły problem i zwróciły uwagę na potrzeby osób z autyzmem.

p. Tamara Strzałkowska


Misterium Męki Pańskiej - 28 marca 2018 r.

28 marca 2018 roku odbyło się przedstawienie Misterium Męki Pańskiej "Krzyż - Miłość - Zbawienie". Inscenizację przygotowali uczniowie kl. VIa. W roli Jezusa wystąpił Dominik Bugajski. Marię Magdalenę zagrała Natalia Suwała. Role narratorów pełniły: Maja Petrzak i Sandra Kolut. W roli recytatorów wystąpili: Julia Marszałek, Konrad Wójcicki, Bartłomiej Bulski, Oliwia Pawlak, Oliwia Kozera i Martyna Szatan. Straż przy grobie Pana Jezusa trzymali dwaj uczniowie z kl. VIc: Błażej Koperek i Kamil Petrzak.
Przeżycie Misterium uświetnił chór uczniów z kl. Vb pod opieką p. Pauliny Świgoń-Kawińskiej. Byli to uczniowie: Karol Chmielewski, Danuta Chwieduk, Hubert Deja, Sandra Gregorek, Martyna Grzywacz, Nikola Kaszuba, Oliwia Matejko, Amelia Paniec, Mikołaj Patyna, Michalina Sarnecka, Wiktoria Skorupska, Kornel Urbański, Emilia Wrzosek. Stroje z epoki dla aktorów przygotowała p. Wiesława Makuch. Dekoracje w świetlicy szkolnej przygotowały panie: Wiesława Makuch, Katarzyna Nowak, Julita Piotrowska i Marta Śledź. Prezentację multimedialną do Misterium przygotował ks. Tomasz Orłowski, a przedstawiła ją p. Monika Zbiciak. Całość opracowała p. Bożena Świgoń w konsultacji z ks. Tomaszem Orłowskim, p. Wiesławą Makuch i p. Pauliną Świgoń-Kawińską.


Międzyszkolny Konkurs Plastyczno-Techniczny "Kartka wielkanocna" - 28 marca 2018 r.

W marcu 2018 r. nasza szkoła zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczno-Techniczny "Kartka wielkanocna" dla uczniów klas IV-VII.
Uczestnicy zostali zachęceni do kultywowania tradycji związanych z Wielkanocą, rozwijali ekspresję twórczą, pobudzili wrażliwość estetyczną oraz doskonalili zdolności manualne.
Celem, który nam przyświecał była współpraca między szkołami. Wszystkie prace były estetyczne, oryginalne i kreatywne. Laureatami zostali:

 • I miejsce: Wiktoria Jopek - PSP 13, Alicja Sikora - PSP 19, Wiktoria Środa - PSP 9,
 • II miejsce: Igor Romelczyk - PSP 9, Katarzyna Heda - PSP 13, Izabela Czarnecka - PSP 1,
 • III miejsce - Natalia Suwała - PSP 13
 • Wyróżniena zdobyli:
 • Emilia Gaweł - PSP 9,
 • Bartosz Pyszczak - PSP 13,
 • Oliwia Pawlak - PSP 13,
 • Sandra Kolut - PSP 13

Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy!

pp. Beata Bernat, Julita Piotrowska, Magdalena Rdzanek


Konkurs "Najpiękniejsza Pisanka" - 28 marca 2018 r.

W naszej szkole odbył się konkurs dla klas IV-VII na najpiękniejszą pisankę. Należało ją wykonać w dowolnie wybranej technice i dowolnej wielkości. Celami konkursu było:

 1. Propagowanie folkloru i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.
 2. Pobudzanie inwencji twórczej i fantazji w zakresie wykonywania pisanek.
 3. Kształtowanie aktywnej postawy uczniów wobec sztuki i tradycji kulturowej, związanej z obrzędami okresu Wielkiej Nocy.
 4. Rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych uczniów.
 5. Promowanie twórczości dziecięcej.
 6. Prezentacja pisanek wielkanocnych jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej.

Komisja oceniała prace według następujących kryteriów: ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność i pomysłowość prac, opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów, wkład pracy, walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki), estetyka wykonania.
Laureatami zostali:

 • I miejsce: Julia Marszałek - kl. 6ai, Wiktoria Jopek - kl. 5ai,
 • II miejsce: Sandra Kolut - kl. 6ai, Konrad Wójcicki - kl. 6ai,
 • III miejsce - Rafał Molga kl. 6bi
  Wyróżnienia zdobyli:
 • Maksymilian Forsztyl - kl. 5ai,
 • Natalia Gawińska - kl.5c,
 • Dominik Bugajski - kl. 6ai,
 • Lena Piotrowska - kl. 5ai,
 • Oliwia Wosiak - kl.7b,
 • Szymon Mazurkiewicz - kl. 4ai.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a dla zwycięzców przewidziano nagrody.

pp. Beata Bernat, Julita Piotrowska, Magdalena Rdzanek


Ogólnopolska Olimpiada OLIPMUS z języka niemieckiego - 26 marca 2018 r.

W styczniu 2018 roku w naszej szkole odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego OLIPMPUS, do której przystąpiło 8 uczniów klas 7, którzy uzyskali następujące wyniki:

 • Oliwia Wosiak - 37 miejsce
 • Alicja Machnio - 41 miejsce
 • Barbara Wójcik - 41 miejsce
 • Julia Kędzierska - 41 miejsce
 • Jakub Woźniak - 43 miejsce
 • Przemysław Zasowski - 48 miejsce
 • Karolina Doroszewska - 49 miejsce
 • Kacper Rojek - 49 miejsce

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

p. Lucyna Przychodzeń


Turniej o tytuł mistrza - 26 marca 2018 r.

26 marca 2018 r. rozegrany został w świetlicy szkolnej turniej o tytuł mistrza gry w szachy, warcaby i multiwarcaby. Skierowany był do wszystkich chętnych uczniów klas II-V.
Najlepiej w turnieju szachowym spisał się Jakub Bulski z klasy IV. Zuzia Głogowska z kl. III okazała się być najlepszą zawodniczką turnieju warcab, a Natalia Fudala z kl. IV została niezwyciężona w turnieju multiwarcab.
Celem zawodów była popularyzacja szachów, warcab i multiwarcab wśród dzieci oraz wyłonienie indywidualnych mistrzów.
Te niezwykle pasjonujące, wymagające logicznego myślenia gry, przyciągają coraz to młodszych graczy. Podczas rozgrywania partii, widać było na twarzach dzieci radość, pozytywne emocje oraz skupienie uwagi.
Nad przebiegiem rozgrywek czuwał sędzia główny p. Irena Gozdek. Po zakończeniu turnieju, rozdane zostały dla wszystkich uczestników nagrody rzeczowe oraz dyplomy i nagrody dla zwycięzców.

Organizatorzy: pp. Małgorzata Ciesielska, Krystyna Pękalska


Międzyszkolny Konkurs Wielkanocny - 22 marca 2018 r.

22 marca 2018 r. uczniowie PSP nr 13 w Radomiu wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wielkanocnym w PSP nr 28 w Radomiu.
Celem tego konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Wielkanocnymi, a także integracja społeczności międzyszkolnej. W konkursie udział wzięło 14 uczniów z naszej szkoły. Uczniowie zdobyli nagrody w kategoriach:

 • Klasy 0-III najładniejsza Palma Wielkanocna: III miejsce - Anna Maj z kl. IIIb, wyróżnienie - Alicja Stróżyk z kl. IIa,
 • Klasy IV-VII najładniejsza ozdoba wielkanocna: III miejsce - Julia Kosior z kl. Vc.

Opiekę nad Międzyszkolnym Konkursem Wielkanocnym z ramienia naszej szkoły sprawowali nauczyciele: p. Julita Piotrowska, p. Katarzyna Nowak, p. Edyta Sieradz-Gnatowska, p. Bożena Świgoń i ks. Tomasz Orłowski.


Mathematisc in English - 22 marca 2018 r.

Sześciu uczniów klas VII wzięło udział w I etapie Konkursu "Mathematisc in English" zorganizowanym przez Szkołę Dwujęzyczną im. Marii Montressori w Radomiu. Zadaniem uczestników było rozwiązanie 10 zadań matematycznych, których treść była zapisana w języku angielskim. Z tym wyzwaniem najlepiej poradziła sobie Oliwia Wosiak z kl. VIIb, która będzie reprezentować naszą szkołę w finale konkursu.

p. Agnieszka Stępień


Pierwszaki z wizytą u strażaków - 21 marca 2018 r.

Akcja radomskich strażaków "Bezpieczny dom" i projekt edukacyjny "Ognik" to część ogólnopolskiej akcji edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Straż pożarna organizuje ją wspólnie z PZU, które pomogło wyposażyć mieszkanie. Zamiast nudnych pogadanek praktyczna nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Radomscy strażacy zaprosili naszych pierwszaków do nowego mieszkania. Zorganizowali u siebie miejsce praktycznej nauki bezpieczeństwa. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak rozprzestrzenia się dym, jak działają czujniki dymu i czadu. Mogliśmy się przekonać, jak nagrzewają się drzwi, za którymi się pali. Dowiedzieliśmy się, na co uważać, żeby nie doprowadzić do pożaru, czy jak bezpiecznie używać domowych sprzętów. Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć wozy strażackie i ich wyposażenie. Każdy uczestnik dostał specjalny certyfikat "Dzielnego Małego Strażaka".

pp. Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska, Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Ogólnopolska Olimpiada z przyrody "OLIMPUS" - 21 marca 2018 r.

21 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się Ogólnopolska Olimpiada z przyrody "OLIMPUS", do której przystąpiło 8 uczniów z klas piątych i 12 uczniów z klas szóstych. Celem konkursu było kształtowanie umiejętności poznawczych, rozszerzenie programów nauczania z przyrody oraz zewnętrzna ocena poziomu wiedzy uczniów. Nasi uczniowie zajęli w Polsce następujące miejsca:

Klasa V:

 1. Jakub Ziółkowski - 15 miejsce - laureat (1313 uczestników)
 2. Amelia Brodnicka - 18 miejsce
 3. Bartłomiej Pyszczak - 18 miejsce
 4. Wiktoria Jopek - 18 miejsce
 5. Natalia Jamrozy - 21 miejsce
 6. Maja Doroszewska - 22 miejsce
 7. Julia Kosior - 23 miejsce
 8. Karol Grabowski - 29 miejsce

Klasa VI:

 1. Bartłomiej Bulski - 8 miejsce - laureat (1205 uczestników)
 2. Rafał Molga - 11 miejsce - laureat
 3. Natalia Suwała - 13 miejsce - laureat
 4. Julia Marszałek - 13 miejsce - laureat
 5. Adam Szymański - 15 miejsce - laureat
 6. Zuzanna Kowalik - 19 miejsce
 7. Justyna Chmielewska - 21 miejsce
 8. Zuzanna Jaśkiewicz - 21 miejsce
 9. Dominik Bugajski - 24 miejsce
 10. Wiktoria Oleksiak - 25 miejsce
 11. Oliwia Grześczak - 26 miejsce
 12. Eryk Kacprzak - 49 miejsce

Uczniowie otrzymali dyplomy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunowie: Ewa Zawadka, Ewelina Bator


"Orzeł Biały - Nasza Duma" - 20 marca 2018 r.

Ponad 150 prac z 50 szkół z regionu radomskiego przedstawiających Godło Rzeczypospolitej Polskiej, trafiło pod ocenę kapituły konkursu "Orzeł Biały - Nasza Duma". Organizatorem przedsięwzięcia był Senat RP. W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie rozstrzygnięto etap regionalny konkursu.
Wśród nagrodzonych laureatów, wyróżnienia otrzymały uczennice naszej szkoły: Amelia Brodnicka - kl. 5ai oraz Wiktoria Jopek - kl. 5ai.
Konkurs "Orzeł Biały - Nasza Duma", podzielony był na dwie kategorie. Uczniowie z regionu radomskiego rywalizowali w kategoriach: szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej wizji Godła, inspirowanej dowolnym okresem istnienia Państwa Polskiego, od czasów Mieszka I po współczesność. Ideą konkursu jest przede wszystkim propagowanie świadomości narodowej, patriotyzmu a także wiedzy historycznej. Gościem honorowym podczas uroczystości był wicemarszałek Senatu - Adam Bielan. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Małęczynie przygotowali z tej okazji spektakl przedstawiający narodziny państwa Polskiego. Podczas występu zaśpiewał też szkolny chór. Po części artystycznej, marszałek Adam Bielan wręczył autorom wyróżnionych prac upominki. Po części oficjalnej, uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z marszałkiem Bielanem.

p. Malgorzata Kierzkowska


Przedstawienie o Bazyliszku - 16 i 20 marca 2018 r.

"Polskie legendy stanowią skarbnicę mądrości i wiedzy o naszej tradycji i historii. Opowieści od wieków przekazywane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie to historie bohaterów, dzięki którym polskie dzieje są tak niezwykłe i wyjątkowe".
Fantazja i wyobraźnia to atrybuty kl. IVa i IVb. Uczniowie zainspirowani tematami o legendach i teatrze, postanowili wyreżyserować tekst o potworze Bazyliszku. Nauczyciel języka polskiego rozdzielił role - wszyscy chcieli się zaangażować w przedsięwzięcie. Po kilku próbach, doborze strojów i rekwizytów zaproszono wychowawców klas na spektakl.
16-go i 20-go marca aktorzy stanęli na wysokości zadania. Emocje sięgały zenitu...
Czyżby to początek wielkiej fascynacji teatrem...?

p. Magdalena Rdzanek


Kangur Matematyczny - 15 marca 2018 r.

Aż 44 uczniów klas II-VII wzięło udział w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Na wyniki czekamy aż do maja, ale już dziś trzymamy kciuki i liczymy na sukcesy naszych uczniów.

p. Agnieszka Stępień


"Mazowsze - moja mała ojczyzna" - 16 marca 2018 r.

W nawiązaniu do obchodzonej w roku bieżącym 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Muzeum Niepodległości w Warszawie ogłosiło XVII edycję konkursu "Mazowsze - moja mała ojczyzna", w którym wzięła udział uczennica z naszej szkoły - Wiktoria Pyszczak z klasy Iai pod opieką M. Kierzkowskiej.
Celem konkursu było zachęcenie uczniów do bliższego poznania historii i dorobku regionu oraz pobudzenie zainteresowania młodego pokolenia warunkami współczesnego rozwoju, rodzinnych miejscowości oraz regionu.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 kwietnia. Życzymy powodzenia!


"Magiczny świat tuż za płotem..." - 14 marca 2018 r.

14 marca 2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Dorotą Mularczyk - autorką książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i młodzieży. Wzięli w nim udział uczniowie klas 0-VII. Pisarka - zaproszona przez bibliotekę szkolną - pochodzi z Łodzi i jest zapracowaną mamą trójki dzieci. Dopiero późnym wieczorem, kiedy w domu zapada cisza, siada do biurka... Wtedy właśnie spod pióra wyłaniają się kolejne fascynujące przygody niezwykłych bohaterów. Pani Mularczyk jest autorką takich książek jak: "Pies, który mówi", "Czarna mucha", "Przejście", "Szkarada z głębi" czy "Smok Paprok i prawdziwy paprok".
Najmłodsi uczniowie wysłuchali prelekcji podpartej prezentacją multimedialną pt. "Opowieści ze świata pszczół", czyli ciekawych doniesień o pszczołach i ich zwyczajach.
Starszych uczestników spotkania pisarka wprowadziła w "Magiczny świat tuż za płotem..." - opowiadając o serii książek fantastycznych.
Pani Mularczyk poruszyła także temat konsekwencji nadmiernego, niekontrolowanego korzystania z komputera, zwłaszcza jeśli chodzi o gry komputerowe. Dyskusję poprowadziła "na wesoło", dzięki czemu uczniowie sami odkryli, co jest bardziej wartościowe - komputer czy książka. Autorka podkreśliła tym samym rolę książek w życiu dzieci i młodzieży. Pisarka opowiedziała także o pracy pisarza i swoich literackich inspiracjach. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali cennych rad dla poczatkujących pisarzy. Bez skrępowania tez zadawali autorce pytania dotyczące jej twórczości, ulubionej książki czy filmu. Jak wiadomo, w miłym towarzystwie czas szybko mija, dlatego uczniowie nie zdążyli się obejrzeć, a już trzeba było wracać na lekcje... Mamy nadzieję, że ta wartościowa "lekcja" nie tylko na długo zapadnie im w pamięć, ale będzie także motywacją do czytania i rozbudzania zainteresowań czytelniczych.

pp. Karolina Pawelec, Małgorzata Brzuzy, Marzena Gąsior


Dzień Kobiet - 9 marca 2018 r.

9 marca 2018 roku Samorząd Uczniowski pod opieką pani Katarzyny Zając-Brodeckiej oraz Anny Rudny zorganizował z okazji Dnia Kobiet konkurs międzyklasowy dla klas IV-VII.
Dziewczynki rywalizowały o tytuł "Super Dziewczyny". Damskie drużyny zmierzyły się z różnorodnymi zadaniami. Dziewczynki zaprezentowały się w damskich strojach i dodatkach (sukienki, spódnice, biżuteria). Aby wykazać się siłą musiały przenieść z miejsca A do miejsca B jak największą ilość plastikowych butelek. Dziewczyny musiały też odpowiadać na pytania przygotowane przez chłopców i dotyczące spraw męskich, czyli sport, moda oraz komputery. Odbył się również pokaz mody męskiej, czyli czy nasze dziewczyny mają poczucie humoru oraz pomysłowość? Oczywiście, że TAK!
Zwycięzcami okazały się niemal wszystkie grupy na równi. Gratulujemy!!!

p. Katarzyna Zając-Brodecka


Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Eureka" - 8 marca 2018 r.

8 marca 2018 roku odbył się w naszej szkole po raz pierwszy Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Eureka". Do konkursu przystąpiło troje uczestników z klas siódmych.
Samanta Redel z kl. VIIa i Oliwia Wosiak z kl. VIIb otrzymały wyróżnienia w konkursie, natomiast Przemysław Zasowski z kl. VIIb otrzymał dyplom uznania.
Gratulujemy uczestnikom konkursu i zachęcamy do rozwijania swoich zainteresowań z zakresu fizyki.

p. Magdalena Gawor


Ogólnopolski Konkurs chemiczny "ALCHEMIK" - 7 marca 2018 r.

Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "Alchemik" jest prowadzony przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie - Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu. Stowarzyszenie od wielu lat organizuje na terenie całej Polski konkursy edukacyjne, współpracując merytorycznie z tak renomowanymi i prestiżowym uczelniami wyższymi jak Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, czy Uniwersytet Warszawski.
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas siódmych wzięli udział w teście konkursowym składającym się z pytań z zakresu programowego chemii. Szkolnym organizatorem konkursu jest Pani Ewelina Bator.
Oto wyniki konkursu:

 • Barbara Wójcik 7b - 18 pkt - dyplom za bardzo dobry wynik
 • Oliwia Wosiak 7b - 16 pkt. - dyplom uznania
 • Przemysław Zasowski 7b - 15 pkt. - dyplom uznania
 • Bartosz Bąk 7b - 14 pkt. - dyplom uznania

Wszystkim uczniom Serdecznie Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy.

p. Ewelina Agnieszka Bator


"Mistrz Ortografii 2018" - 7 marca 2018 r.

7 marca 2018 r. w naszej szkole odbyło się I Ogólnoszkolne Dyktando "Mistrz Ortografii 2018". Zostało ono zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Było również inauguracją obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Konkurs, którego głównym celem było budzenie szacunku do mowy ojczystej oraz krzewienie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną, został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia, pana Radosława Witkowskiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas III-VII, rodzice oraz nauczyciele naszej szkoły, a także gość specjalny - pani Katarzyna Piechota-Kaim, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta.
Polska ortografia nie należy do najłatwiejszych. Choć na uczestników czyhało wiele pułapek ortograficznych, do tej trudnej rywalizacji zgłosiło się aż 80 osób. Zwycięzcami dyktanda zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce. Tytuł Mistrza Ortografii 2018 wśród uczniów zdobył Jakub Woźniak z klasy VIIa, a wśród rodziców - pani Monika Hanas. Nauczycielem najlepiej znającym ortografię polską okazała się pani Katarzyna Nowak. Jury przyznało także wyróżnienia dla Oliwii Wosiak z klasy VIIb, Oliwii Pawlak z klasy VIa, Łukasza Matysiaka z klasy IIIc oraz dla pani Justyny Rejowskiej.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe długopisy.
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu. Zainteresowanych udziałem w II edycji dyktanda zapraszamy za rok. Tak duże zainteresowanie naszym przedsięwzięciem cieszy i świadczy przede wszystkim o tym, że poprawna pisownia jest dla sporej części społeczności szkolnej bardzo ważna.

Organizatorzy konkursu: pp. Irmina Bisińska, Jadwiga Popiel, Magdalena Rdzanek, Karolina Pawelec

REGULAMIN I EDYCJI DYKTANDA OGÓLNOSZKOLNEGO "MISTRZ ORTOGRAFII 2018"


Dzień Kobiet w "SkyJump" - 7 marca 2018 r.

7 marca br. uczniowie klas 4b i 5c wybrali się do SkyJump z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet.
Uczniowie bawili się na czterech sferach trampolin, na których doskonalili kondycję fizyczną. Park Trampolin, to jedna z największych tego typu atrakcji w mieście. To wspaniałe miejsce dla dzieci, które w ciekawy sposób mogą spożytkować swoje niemałe pokłady energii. SkyJump to ogromna hala, gdzie można wyładować swoje emocje.


Mamy Szkolnego Mistrza Trzeszczących Wierszyków 2018 - 6 marca 2018 r.

"Lokomotywę" Juliana Tuwima wyrecytował Piotr Markowicz, uczeń klasy Ia podczas IV Szkolnego Logopedycznego Konkursu Recytatorskiego "Trzeszczące Wierszyki". Wiersz doprowadził chłopca do zwycięstwa i zdobycia tytułu oraz statuetki Szkolnego Mistrza Trzeszczących Wierszyków 2018. Wraz z dwojgiem wicemistrzów będzie reprezentował szkołe podczas V Międzyszkolnego Logopedycznego Konkursu Recytatorskiego "Trzeszczące Wierszyki" w radomskim IGREK-u.
Konkurs odbył się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Logopedy. Wzięło w nim udział 12 dzieci z klas 0-III. Drugie miejsce zajęła Alicja Stróżyk z kl. IIa za recytację wiersza "Stryjek" Jana Brzechwy. Trzecie miejsce zajął Jan Kobus z oddziału 0 a za wiersz "Szarpacz" Małgorzaty Strzałkowskiej. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkie dzieci dostały dyplomy oraz nagrody.

p. Magdalena Sulich-Parzonko, neurologopeda, pomysłodawca i organizator konkursu


Ogólnopolski konkurs plastyczny "Orzeł Biały - nasza duma" - 6 marca 2018 r.


W 2018 r. przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Włączając się w obchody upamiętniające to doniosłe wydarzenie, Kancelaria Senatu organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny pod patronatem marszałka Senatu "Orzeł Biały - nasza duma" dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Najważniejszym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży znaczeniem symboli naszej państwowości, a także popularyzacja wiedzy o godle narodowym jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa od początku jego dziejów do czasów obecnych. Regulamin konkursu przewiduje, że jego uczestnicy będą mogli przedstawić w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego orła.
Konkurs składa się z 2 etapów: okręgowego, organizowanego przez senatorów w swoich okręgach wyborczych oraz ogólnopolskiego, organizowanego w Senacie. Do pierwszego etapu zostały przekazane prace, wykonane pod opieką M. Kierzkowskiej:

 • Wiktorii Jopek kl.5ai - wykonana techniką quillingu;
 • Wiktorii Ofiary kl.5ai - wykonana za pomocą gipsu, piór, drewna;
 • Amelii Brodnickiej kl.5ai - wykonana techniką wypalania w drewnie - pirografia.

W kwietniu 2018 r. prace, które zwyciężyły podczas etapu okręgowego, zostaną zaprezentowane w Senacie podczas uroczystego spotkania z ich autorami. Wtedy też nastąpi ogłoszenie listy ogólnopolskich laureatów konkursu.
Życzymy powodzenia!


STREFA MAT13 - 2 marca 2018 r.

Maja Petrzak, Natalia Suwała - z kl. VIa, Dominik Twarowski i Krzysztof Zych - z kl. VIb, Samanta Redel z kl. VIIa oraz Oliwia Wosiak z kl. VIIb to zdolni i systemayczni matematycy, którzy przez pięć tygodni rozwiązywali niełatwe zestawy zadań zaproponowane przez XIII Liceum w ramach podnoszenia jakości edukacji matematycznej w szkole. Jesteśmy ciekawi wyników, które zostaną ogłoszone w kwietniu 2018 r.

p. Agnieszka Stępień


Festiwal Kapelusza - czyli pierwszaki poznają dwuznaki - 2 marca 2018 r.

2 marca br. w klasie 1b odbył się Festiwal Kapelusza czyli klasowy konkurs na najciekawsze nakrycie głowy. Pierwszoklasiści poznawali ostatnio dwuznaki, dlatego konkursowym tematem były fantastyczne kapelusze i cudaczne czapki. Uczniowie zaprezentowali swoje prace, a następnie głosowali na najciekawsze nakrycie głowy.
W wyniku głosowania wyróżnieni zostali: Nicole Rogozińska, Alan Tronniarz, Gabriel Dzik, Eliza Senderowska i Seweryn Kapusta.
Wszyscy uczniowie wykazali się pomysłowością, dlatego każdy uczestnik festiwalu otrzymał certyfikat Twórczego Kapelusznika oraz upominek.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Halowe Mistrzostwa Radomia w Lekkoatletyce - 28 lutego 2018 r.

28 lutego br. uczniowie naszej szkoły brali udział w Halowych Mistrzostwach Radomia w Lekkoatletyce. Oliwia Kozera z klasy 6a zdobyła srebrny medal w rzucie piłką lekarską, a Gabriel Winiarski z kl. 6a wywalczył czwarte miejsce w tej samej konkurencji.
Gratulujemy!

p. Marzena Gąsior


Wyniki konkursu "Mój Las" - 15 lutego 2018 r.

W XXXI Ogólnopolskim Konkursie "Mój las" w etapie regionalnym uczennice naszej szkoły: Nicole Rogozińska i Anna Szymańska zdobyły trzecie miejsce w swoich kategoriach, gratulujemy.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - 14-16 lutego 2018 r.


Program Edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo" - 8 lutego 2018 r.

Już po raz ósmy firma Winiary pod Patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki, Rzecznika Praw Dziecka, Instytutu Żywności i Żywienia przygotowała dla Szkół Partnerskich materiały edukacyjne.
Misja projektu:
DOBRE ODŻYWIANIE - Uczymy, że prawdziwe odżywianie to podstawa zdrowia i dobrego nastroju.
GOTOWANIE - Pokazujemy, że gotowanie do świetna zabawa.
WSPÓLNE POSIŁKI - Zachęcamy do wspólnych posiłków w rodzinnej atmosferze.
WSPÓLNA AKTYWNOŚĆ - Zachęcamy do regularnej aktywności fizycznej.

Uczniowie realizują na zajęciach przyrody i biologii zagadnienia związane ze zdrowym żywieniem. Ponadto zebrane materiały i prace biorą udział w 4 edycjach konkursu. Pierwszym tematem jest stworzenie konkursowej karty dania pt. "ZDROWA ENERGIA". Już uczniowie klasy 5c pracują nad swoimi autorskimi kartami dania...

p. Ewelina Bator


Lekcja na temat bankowości - 7 lutego 2018 r.

Uczniowie klasy 4 wzięli udział w lekcji zorganizowanej przez opiekunów SKO. W trakcie zajęć uczniowie utrwalili wiadomości na temat usług i produktów bankowych. Przypomnieli sobie, co to jest ROR. Poznali najważniejsze informacje na temat numeru rachunku bankowego. Dowiedzieli się jak można oszczędzać dzięki wpłacie oszczędności na lokatę. Uczniowie poznali pojęcia: oprocentowanie, odsetki, kapitalizacja odsetek. Wszyscy uczniowie wyrazili swoje zdanie na temat korzyści i wad wynikających z posiadania rachunku bankowego.


Zabawa karnawałowo-walentynkowa - 7 lutego 2018 r.

7 lutego 2018 r odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowo-walentynkowa dla klas 4-7. W zabawie wzięli udział wszyscy chętni uczestnicy.
Tematem przewodnim było hasło LADIES AND GENTLEMEN, więc dam i eleganckich panów nie brakowało. Podczas zabawy odbyły się konkursy: taniec z balonami, taniec na gazecie oraz rysowanie podczas tańca. Wszyscy zwycięzcy otrzymali słodkości. Każdy mógł też napisać dedykację dla ulubionej lub ukochanej osoby, do której zawsze dołączona była piosenka.
Było śmiesznie, romantycznie i energicznie. Spotkamy się na pewno za rok!

p. Katarzyna Zając-Brodecka


Bal karnawałowy klas 0-III - 1 lutego 2018 r.

1 lutego odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Uczniowie klas 0-III zostali zaproszeni do krainy Lodu i Śniegu! W zimowej scenerii dzieci bawiły się wraz z grupą animacyjną Foto-Anim.
Zabawę rozpoczęła prezentacja karnawałowych strojów w takt melodii tradycjnego poloneza. Następnie przyszedł czas na tańce przy ulubionych utworach, zabawy ruchowe oraz naukę układu tanecznego.
W trakcie balu zostały wręczone nagrody dla laureatów konkursu na maskę karnawałową. Okazji do zdobycia nagród nie zabrakło także podczas wspólnych zabaw. Uczniowie chętnie zgłaszali się do przygotowanych konkursów. Zabawę zakończyła zamieć śnieżnych baniek, która bardzo spodobała się uczestnikom imprezy. Po zakończonym balu dzieci i nauczyciele pozowali do pamiątkowych zdjęć w komnacie Królowej Śniegu :)

Organizatorzy balu: Joanna Gaworska, Edyta Sieradz-Gnatowska, Joanna Warowna


"Maska karnawałowa" - 1 lutego 2018 r.

Przedmiotem Szkolnego Konkursu Plastycznego było stworzenie maski karnawałowej, w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczestników techniką. Głównymi celami konkursu było rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej oraz uzdolnień dzieci oraz pielęgnowanie tradycji karnawałowych.
W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas 0-III. Łącznie wpłynęło 50 masek karnawałowych.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody podczas zabawy karnawałowej dn. 01.02.2018 r.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

 • Wojtek Orlikowski kl. 2ai - I miejsce
 • Lena Lewandowska kl. 0b - I miejsce
 • Zuzanna Ryszewska kl. 1bi - II miejsce
 • Weronika Marszałek kl. 2ai - II miejsce
 • Wiktoria Pyszczak kl. 1ai - III miejsce
 • Aleksandra Wójcicka kl. 0ai - III miejsce
 • Julia Górka kl. 0b - III miejsce

WYRÓŻNIENIA

 • Nikola Ziemnicka kl. 0b
 • Anastazja Maniak kl. 0ai
 • Kornel Wójcik kl. 1ai
 • Nikodem Krześniak kl. 1ai
 • Martyna Rejowska kl. 2ai
 • Alicja Stróżyk kl. 2ai
 • Staś Patyna kl. 3ai
 • Paulina Świder kl. 3bi
 • Lena Krupińska kl.3c

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

pp. Anna Moczyńska, Elżbieta Gniewek, Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska


Ferie Zimowe - 15-26 stycznia 2018 r.

Podczas ferii zimowych od poniedziałku do piątku były prowadzone zajęcia opiekuńcze w godzinach 10.00-14.00.


Żywa lekcja historii - 12 stycznia 2018 r.

Przedstawiciele Bractwa Rycerskiego KERIN zaprosili młodą widownię na wycieczkę w czasy Mieszka I. Aktywnie włączali dzieci do wspólnych działań, zaprezentowali opowieść o królu Mieszku I, który ożenił się z czeską królewną Dobrawą i w roku 966, jako władca naszego kraju przyjął chrzest. Widzowie mogli z bliska obejrzeć eksponaty (kolczugi, szyszaki, tarcze, miecze), dowiedzieli się do czego służyły, jak budowane były grody za czasów Mieszka I, kim byli wojowie. Cały spektakl przebiegał w dowcipnej, dynamicznej atmosferze.
Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele historii: p. Paweł Jamrozik oraz p. dyr. Małgorzata Filipiak.


Radomskie Zawody Matematyczne - I etap - 9 stycznia 2018 r.

9 stycznia br. odbył się I etap Radomskich Zawodów Matematycznych. Brało w nim udział 16 uczniów klas VI i VII. Decyzją Szkolnej Komisji Konkursowej do II etapu zakwalifikował się Dominik Twarowski z klasy VIbi. Gratulujemy i trzymamy kciuki za jak najlepszy wynik w finale.

p. Agnieszka Stępień


Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego "Olympus" - 8 stycznia 2018 r.

Cel konkursu: Propagowanie edukacji chemicznej w klasach siódmych, kształtowanie umiejętności poznawczych, cenne rozszerzenie programów nauczania z chemii, urozmaicenie programu zajęć z chemii, a także stanowią zewnętrzne źródło oceny poziomu wiedzy uczniów.
Opiekun szkolny konkursu: p. Ewelina Bator
Konkurs został przeprowadzony 8 listopada 2017 r.
Nasi uczniowie zajęli w Polsce następujęce miejsca:

 • Oliwia Wosiak - 37 miejsce
 • Barbara Wójcik - 38 miejsce
 • Julia Kędzierska - 40 miejsce
 • Kacper Rojek - 42 miejsce
 • Karolina Doroszewska - 43 miejsce
 • Albert Trojan - 44 miejsce
 • Zuzanna Spławiec - 45 miejsce
 • Przemysław Zasowski - 45 miejsce
 • Igor Zieliński - 46 miejsce
 • Kacper Siekański - 47 miejsce
 • Bartłomiej Młynarczyk - 48 miejsce
 • Bartosz Bąk - 51 miejsce

Wszyscy uczniowie uzyskali dyplomy uznania. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


"Mikołajkowy Konkurs Przyrodniczy" - rozstrzygnięty - 3 stycznia 2018 r.

4 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbył się "Mikołajkowy Konkurs Przyrodniczy". Konkurs ten kierowany był do klas czwartych. Celem konkursu było sprawdzenie poczucia humoru, niezwykłej swady i rozległej wiedzy o 25 gatunkach naszej rodzimej fauny. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Koordynatorem konkursu była pani Ewelina Bator.

  Wyniki konkursu ogłoszono w dniu 3 stycznia 2018 r. Oto nasi nagrodzeni:
 1. miejsce - Franciszek Będziechowski - IVA
 2. miejsce - Marta Warso - IVB, Jakub Bulski - IVA
 3. miejsce - Kornel Głogowski - IVA, Filip Staniszewski - IVA, Patrycja Kurowska - IVB

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Najpiękniejszy witraż - 22 grudnia 2017 r.

W grudniu 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs na najpiękniejszy zimowy witraż. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VII. Wśród wszystkich oddanych prac jury wyłoniło zwycięzców:

 1. miejsce - Bartosz Życiński
 2. miejsce - Amelia Brodnicka
 3. miejsce - Krystian Harciński

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy: pp. Marta Sadowska, Olga Kozicka, Katarzyna Nowak, Monika Zbiciak


Konkurs "Mój zeszyt - moja wizytówka" - 22 grudnia 2017 r.

W grudniu w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy zeszyt przedmiotowy, który był zdresowany do uczniów klas I-III i IV-VII. Zeszyty uczniów naszej szkoły prowadzone są systematycznie i starannie, dlatego jury miało problem z wyborem tych najładniejszych. Kaligrafia to trudna sztuka i choć uczniowie z klas I-III dopiero się jej uczą, to są wśród nich tacy, którzy pięknie opanowali technikę pisania,a ich zeszyty są prawdziwymi wizytówkami.

  W klasach I - III zwyciężyli:
 1. miejsce - Oliwier Bugajski IB
 2. miejsce - Gabriel Grabarczyk - IA
 3. miejsce - Zosia Mazurkiewicz - IIA
  Wyróżnienia:
 • Ola Krukowska IIIB
 • Sebastian Niżnik IIIC
 • Karina Pawlak IIIA
  W klasach IV - VII zwyciężyli:
 1. miejsce - Maja Otwinowska VIIA
 2. miejsce - Julia Marszałek VIA
 3. miejsce - Barbara Wójcik VIIB
  Wyróżnienia:
 • Adam Szymański VIB
 • Bartek Bulski VIA
 • Bartek Rogoziński VIIA

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!

pp. Jadwiga Popiel, Karolina Pawelec


Jasełka 2017 - 20-21 grudnia 2017 r.

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niezwykły urok. To najbardziej uroczyste chwile spędzone w gronie rodzinnym, wśród osób nam bliskich, wśród tych,których najbardziej kochamy.
W tę świąteczną atmosferę wprowadziły nas jasełka, które przyniosły wszystkich w rzeczywistość sprzed 2000 lat, ale jednocześnie pokazały prawdę o nas samych, ludziach XXI w. i o świecie współczesnym, który sami kreujemy.

I. Bisinska, W. Makuch, K. Ziomek

Zdjęcia z Prapremiery

Zdjęcia z Premiery


Szkolny Konkurs Plastyczny "Opowieść Bożonarodzeniowa" - 20 grudnia 2017 r.

Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy o tematyce świątecznej, w formacie A4, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną. Głównymi celami konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.

  WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
 • I miejsce: Amelia Cybulska kl. IVbi
 • II miejsce: Martyna Grzywacz kl. Vbi
 • III miejsce: Jakub Ziółkowski kl. Vai
 • Wyróżnienie: Julia Kosior kl. Vc

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

p. Małgorzata Kierzkowska


Życzenia w języku niemieckim - 19 grudnia 2017 r.

W grudniu 2017 roku w naszej szkole odbył się konkurs na kartkę bożonarodzeniową z życzeniami w języku niemieckim. Wzięli w nim udział uczniowie klas VII, którzy w tym roku szkolnym dołączyli do grona osób uczących się tego języka obcego. Wyłaniając zwycięzców uwzględniono wkład pracy w wykonany projekt, estetykę i poprawność językową życzeń.

  Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
 • I miejsce - Oliwia Wosiak klasa VIIb
 • II miejsce - Oliwia Grzywacz klasa VIIb
 • III miejsce - Kacper Rojek klasa VIIa

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

p. Lucyna Przychodzeń


"Karta ze świąt i zabawka choinkowa" - 18 grudnia 2017 r.

Uczniowie naszej szkoły z klas 0-VI wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym "Karta ze świąt i zabawka choinkowa", który został zorganizowany przez Dom Kultury Borki. Spośród nadesłanych około 600 prac to uczennice klasy Va: Wiktoria Jopek i Amelia Brodnicka, zdobyły III MIEJSCE. Prace zostały przygotowane pod kierunkiem p. M. Kierzkowskiej.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


"Plastykoterapia - swobodna twórczość" - 15 grudnia 2017 r.

15 grudnia odbyły się zajęcia otwarte w ramach Programu Innowacji Pedagogicznej "Plastykoterapia - swobodna twórczość" dla chętnych uczniów z kl. Iai pod opieką p. Małgorzaty Kierzkowskiej. Celem zajęć było:

 • poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych - ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,
 • wspólne dekorowanie wraz z rodzicami przygotowanych wcześniej przez dzieci pierników z masy solnej,
 • rozbudzanie, budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem w czasie wspólnych zajęć,
 • pobudzanie wyobraźni i inwencji twórczej w czasie dekorowania pierników.

Zajęcia rozpoczęły się od wspólnej pogadanki na temat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia - tradycji i zwyczajów związanych z tymi świętami. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych Klanzy - "Pieczemy pierniki". Po pląsach dzieci przystąpiły wspólnie z rodzicami do dekoracji pierników. Podsumowaniem zajęć, były wspólne tańce, śpiewy przy muzyce i zagadki związane ze świętami Bożego Narodzenia. Pięknie udekorowane pierniki ozdobiły choinkę umieszczoną na tablicy na parterze.
Na koniec obserwatorzy zajęć - rodzice, wypełnili przygotowaną ankietę ewaluacyjną. Wyniki ewaluacji wykazały, że przygotowane zajęcia bardzo podobały się obserwatorom. Uważają, że zajęcia były przeprowadzone w interesujący sposób. Dzieci miały możliwość wzbogacenia swojej wiedzy i umiejętności. Zajęcia pozwalały na aktywność wszystkich dzieci. Zadania były dostosowane do możliwości dzieci.
Wszystkim przybyłym rodzicom, a także dzieciom za aktywne uczestnictwo w zajęciach i szczególnie miłą, radosną atmosferę, serdecznie dziękuję.

p. Małgorzata Kierzkowska


"Wyprawka dla pierwszaka" - 15 grudnia 2017 r.

15 grudnia 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami radomskiego WORD-u, dyrektorem Panem Zbigniewem Mazurkiewiczem. Swoją obecnością zaszczycił nas także Pan Rafał Rajkowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W ramach akcji "Wyprawka dla pierwszaka" dzieci obejrzały film edukacyjny: "Jak ważne dla bezpieczeństwa jest noszenie odblasków, zwłaszcza po zmroku". Po filmie odbyła się rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania się dziecka na drodze. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało w prezencie zestaw odblaskowy. Uczniowie klas pierwszych zgodnie obiecali, że będą je nosić i dbać o swoje bezpieczeństwo.


"Mój miś na fotografii" - 13 grudnia 2017 r.

Uczeń z naszej szkoły, Piotr Markowicz, brał udział w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym "Mój miś na fotografii", organizowanym przez PSP nr 25 w Radomiu. Spośród nadesłanych 200 fotografii, których bohaterem w roli głównej był MIŚ, zdjęcie Piotra Markiewicza, ucznia klasy I ai, zdobyło uznanie jury zajmując II miejsce.

  Wyniki Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Mój miś na fotografii":
 • I miejsce - Nikodem Głogowski kl. I PSP nr 1 Radom i Rozalia Tomaszewska kl. III PSP nr 4 Radom
 • II miejsce - Piotr Markowicz kl. I PSP nr 13 Radom i Wiktoria Sobczak PSP Kowala
 • III miejsce - Maja Olejarczyk kl. I PSP nr 25 Radom i Ryszard Pasela kl. II PSP nr 25 Radom
  Wyróżnienia:
 • Kinga Wykrota kl. III PSP nr 32 Radom
 • Karolina Czerw kl. II PSP nr 9 Radom
 • Oliwia Wiśniewska kl. I PSP nr 25 Radom
 • Maria Bąk kl. III PSP nr 1 Radom

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Szkolny Konkurs Leksykalno-Gramatyczny z Języka Angielskiego - 12 grudnia 2017 r.

12 grudnia 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Leksykalno-Gramatyczny z Języka Angielskiego przeznaczony dla uczniów klas IV-VII. Celem było doskonalenie znajomości języka angielskiego, sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki.
Test konkursowy był wielokrotnego wyboru - uczestnicy musieli udzielić odpowiedzi na 30 pytań. W konkursie wzięło udział 21 uczniów naszej szkoły.
Lauraetami zostali:

 • I miejsce - Kacper Rojek, kl.7a i Dominik Twarowski, kl.6b
 • II miejsce - Szymon Gregorek, kl. 7a
 • III miejsce - Aleksandra Trybulska, kl.4b

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Organizatorzy: pp. Magdalena Rdzanek, Elżbieta Gomuła


Wycieczka do Papugarnii i ZOO w Warszawie - 7 grudnia 2017 r.

7 grudnia 2017 r. w ramach prezentu mikołajkowego uczniowie klasy 2ai pojechali na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili Akademię Papug w której mieli możliwość karmienia, dotykania i obserwowania różnobarwnych ptaków. Następnie odwiedzili warszawskie ZOO. Podczas pobytu dzieci zobaczyły wiele gatunków zwierząt i miały okazję zaobserwować ich zachowania zimą. Pobyt w Papugarni i ZOO sprawił dzieciom wiele radości.

p. Grażyna Wojciechowska


"I ty możesz zostać świętym Mikołajem" - 6 grudnia 2017 r.

8 grudnia w naszej szkole, tak jak i w roku ubiegłym, odbyła się specjalna akcja "I ty możesz zostać świętym Mikołajem" zorganizowana przez Samorząd Uczniowski pod opieką pani Katarzyny Zając-Brodeckiej oraz pani Anny Rudny. Klasy odwiedził Mikołaj, a w worku miał prezenty "dobre uczynki". Uczniowie losowali przygotowane przez Samorząd zadania i mieli je wykonać danego dnia. Chętnych nie brakowało. Tego dnia uczniowie mieli na sobie stroje mikołajowe. Najlepiej wypadły klasy 5a, 4b, 4c i 7a. W szkole odbył się również pokaz mody mikołajowej. Stroje przygotowane przez dzieci były bardzo piękne. Dużą pomysłowością wykazali się uczniowie z klasy 5a. Przygotowali oni cały orszak mikołajowy. Gratulujemy!


Mikołaj w naszej szkole - 6 grudnia 2017 r.

Wizyta świętego Mikołaja w naszej szkole, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały dzwoneczków.
Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszej szkoły, odwiedzał różne klasy. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Śpiewały przygotowane piosenki i recytowały wiersze. Mikołaj wręczył wspaniałe prezenty...


Mikołajkowe szaleństwo czapkowe - 6 grudnia 2017 r.

6 grudnia... tę datę znają wszystkie dzieci... i te mniejsze i te większe. W tym roku dzień ten był wyjątkowy. Wszystko dlatego, że nie przyszedł do nas jeden Mikołaj... przybyło ich całe mnóstwo! Tego dnia po szkole spacerowały mikołaje, elfy, panie mikołajowe i śnieżynki. Udzielił nam się klimat prosto z Bieguna Północnego. Akcję zorganizowała biblioteka szkolna.

pp. Małgorzata Brzuzy, Karolina Pawelec, Marzena Gąsior


Mikołaki z Mikołajem - 6 grudnia 2017 r.

Dnia 6 grudnia 2017 r. w naszej szkole odbyły się "Mikołajki z Mikołajkiem". Uczennice z klasy VIIb - Basia Wójcik, Karolina Doroszewska i Oliwia Wasiak, czytały swoim młodszym kolegom i koleżankom fragmenty "Nowych przygód Mikołajka" autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacques'a Sempé. Była to wspaniała okazja do "spotkania z książką" i z przygodami Mikołajka oraz jego kolegów. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali rozdziałów pt.: "Kochany Święty Mikołaju" oraz "Święta u Mikołaja". Akcję zorganizowała biblioteka szkolna.

pp. Małgorzata Brzuzy, Karolina Pawelec, Marzena Gąsior


Mikołaki klasy VIbi - 5 grudnia 2017 r.

W przededniu, w którym grzeczne dzieci odwiedza Święty Mikołaj klasa VIBi wybrała się na kręgle, pizzę i spacer po Radomiu. Nikt nie spodziewał się, że właśnie w czasie gry w kręgle spotkamy tego sympatycznego, brodatego człowieka. Musieliśmy być wyjątkowo grzeczni, bo odarował nas łakociami. Te wspaniałe chwile wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Humory dopisywały nam przez cały dzień. Nasze wyjście zakończył spacer po Radomiu.
Do zobaczenia za rok Mikołaju!!!

pp. Jadwiga Popiel, Karolina Pawelec


Wizyta w lodziarni - 5 grudnia 2017 r.

W dniu 5 grudnia klasa IIIc wraz z wychowawczynią Anną Tomczak była na zajęciach w lodziarni. Dzieci poznały proces produkcji lodów, następnie same komponowały swoje lody. Wizyta zakończyła się wspólną konsumpcją. Wszyscy wrócili zadowoleni z kolorowymi balonami.


"WITAJCIE W NASZEJ BAJCE" - 1 grudnia 2017 r.

1 grudnia 2017 r. w naszej szkole przechadzały się po korytarzach bajkowe postacie: Kubuś Puchatek ze swoim przyjacielem Tygryskiem, Pippi Langstrumpf, Czerwony Kapturek oraz księżniczki i czarownice. Nie zabrakło także wilka i niedźwiedzia. Wszystko dlatego, że tego dnia z okazji minionego już Światowego Dnia Postaci z Bajek, odbywał się w naszej szkole konkurs na najładniejsze przebranie za bajkową postać. Jury miało nie lada problem, ponieważ nasi najmłodsi uczniowie tak licznie wzięli udział w konkursie. Wyłonienie zwycięzców było naprawdę trudne, zwłaszcza, że stroje były barwne i świetnie dobrane, a uczestnicy uśmiechnięci i przesympatyczni. Jury przydzieliło następujące miejsca:

 • I miejsce - Klaudia Rogozińska z klasy IIIa
 • II miejsce - Paulina Świder z klasy IIIb
 • III miejsce - Zuzanna Ryszewska z klasy Ib

Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

pp. Małgorzata Brzuzy, Karolina Pawelec, Marzena Gąsior


Konkurs "Mój las" - 30 listopada 2017 r.

Konkurs "Mój las" ma na celu poszerzenie wiedzy przyrodniczo-ekologiczno-leśnej, promowanie walorów przyrodniczo-turystycznych polskich lasów. Dlatego postanowiliśmy wziąć w nim udział.
W I kategorii "Mój ulubiony mieszkaniec lasu", przeznaczonej dla uczniów klas 1-3 zwyciężyli: Karina Pawlak - kl.IIIa, Nicole Rogozińska - kl. Ib, Natalia Król - kl. Ia. Wyróżniliśmy prace Olgi Cieślik - kl. IIIb, Huberta Pogodzińskiego - kl. IIIa.
W II kategorii "Runo leśne i jego mieszkańcy", przeznaczonej dla uczniów klas 3-6 zwyciężyli: Anna Szymańska - kl. Va, Amelia Brodnicka - kl. Va.
Najlepsze prace wysłaliśmy na kolejny regionalny etap konkursu. Gratulujemy.

pp. Bożena Heba, Ewa Zawadka


Andrzejki - 30 listopada 2017 r.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Ten niezwykły czas miał miejsce 30 listopada, uczniowie klas I-III zapoznali się z tradycją i historią andrzejek - wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby. Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.


Mikołajkowy Turniej Lekkoatletyczny - 27 listopada 2017 r.

27 listopada 2017 r. dzieci z klas IIai i IIb wraz z wychowawcami wzięły udział w Mikołajkowym Turnieju Lekkoatletycznym o Puchar Prezydenta Radomia. W zawodach uczestniczyło 16 szkół podstawowych w tym nasza "trzynastka". Były 4 konkurencje lekkoatletyczne, dużo rywalizacji i fajnej szalonej zabawy.


"Mam Talent" - 23 listopada 2017 r.

23 listopada br. odbył się szkolny konkurs "Mam Talent", podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczestników, promowanie i odkrywanie młodych talentów oraz budzenie wiary w swoje możliwości.
Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VII, były to popisy taneczne, wokalne aktorskie oraz magii. Każdemu z występów towarzyszyły ogromne emocje. Wspaniała publiczność dopingowała i wspierała wszystkich młodych artystów, doceniając ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę.
Szkolny show prowadziła urodzona konferansjerka Amelia Brodnicka - uczennica klasy V. Spośród licznie uzdolnionych osób juri w składzie Małgorzata Ciesielska, Małgorzata Brzuzy oraz Katarzyna Zając-
-Brodecka wyłoniło zwycięzców:

 • I miejsce - wytańczyła Natalia Suwała wykonując taniec z elementami gimnastyki artystycznej,
 • II miejsce - wyczarował sobie Wiktor Chodakowski - magik,
 • III miejsce - zajął duet Samanta Redel i Natalia Bańkowska, wykonując piosenkę w języku angielskim.

Uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Musimy pamiętać, że w każdym drzemie jakiś talent - trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować.


"Międzynarodowy Dzień Kredki" - 22 listopada 2017 r.

Dnia 22 listopada 2017 r. po raz kolejny społeczność naszej szkoły aktywnie uczestniczyła w obchodach "Międzynarodowego Dnia Kredki". Aktywność uczniów była bardzo duża i powstały "Wielkie dzieła". Uczniowie udowodnili, że potrafią rysować, chętnie to robią i świetnie się przy tym bawią. Oprócz rysowania było też wspólne śpiewanie piosenki "Kolorowe kredki". Dodatkowym i pozytywnym celem tego przedsięwzięcia było wspólne i twórcze spędzenie czasu uczniów z naszej szkoły. Udało się to znakomicie.
Prace młodych artystów można podziwiać na holach w naszej szkole.

Organitatorzy: pp. B .Zych, A. Krawczyk, M. Bartel, E. Zawadka


Wizyta w muzeum kl. IIIb - 21 listopada 2017 r.

Dnia 21 listopada klasa IIIb wraz z wychowawcą klasy panią B. Zych oraz nauczycielem wspomagającym p. M. Bartel uczestniczyli w warsztatach w muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Uczniowie poznali historię herbu Radomia, a następnie wykonali odlew herbu naszego miasta. To była świetna lekcja historii o Radomiu.

Barbara Zych


Wycieczka do banku - 21 listopada 2017 r.

Dnia 21 listopada br. klasa IVb wybrała się na wycieczkę do banku PKO BP. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat funkcjonowania banku. Zobaczyli na czym polega praca kasjerów, doradców finansowych oraz kierowników oddziałów. Największą atrakcją była możliwość zobaczenia, jak wygląda bankomat w środku. Wycieczkę zakończyła wizyta u Pana Dyrektora banku, który przedstawił dzieciom istotę oszczędzania oraz zachęcił do ulokowania oszczędności w SKO.


Warsztaty w Muzeum - 17 listopada 2017 r.

17 listopada br. klasa Ibi uczestniczyła w warsztatach mydlarskich w Muzeum im. J. Malczewskiego. Zajęcia zatytułowane "Czystość vs. brud" przybliżyły uczestnikom historię dbania o higienę na przestrzeni dziejów. Dzieci dowiedziały się, jak dawniej dbano o czystość, jak w przeszłości postrzegano higienę i co robić, by ustrzec się wirusów i bakterii. Uczestnicy zapoznali się także z technologią wytwarzania mydła. Przyjrzeli się z bliska wszystkim niezbędnym składnikom i wraz z instruktorem wykonali ozdobne, zapachowe mydełka, które po własnoręcznym zapakowaniu, zabrali do domu, by je przetestować :).
Warsztaty zakończyły się spacerem po mieście. Pierwszoklasiści oglądali zabytki Radomia i słuchali ciekawostek historycznych opowiadanych przez nauczycieli. Rozpoznawali ważne obiekty, poznawali ich funkcje i znaczenie, a także podziwiali pomniki.

Wychowawca klasy Bożena Heba,
nauczyciel wspomagający Edyta Sieradz-Gnatowska


"Kącik Mola Książkowego" - 17 listopada 2017 r.

W listopadzie uczniowie klas I-III i IV-VII tworzyli w swoich salach kąciki moli książkowych. Klasy starsze prezentowały w swoich klasach książki oraz zachęcały do czytania. Nasze "mole książkowe" zebrały informacje o wybranych książkach, ich autorach i zaprezentowały w postaci wystawki. Sale lekcyjne stały się miejscem, gdzie każdy uczeń może znaleźć ciekawą lekturę dla siebie.
Wśród klas młodszych poza prezentowanymi książkami, znalazły się także samodzielnie wymyślone hasła zachęcające do czytania np.:
"Z książek dużą wiedzę mają,
wszyscy, którzy je czytają!"
Pierwszaki pokazały nawet swoje zdolności plastyczne lepiąc z plasteliny swojego ulubieńca - Plastusia.
17 listopada 2017 r. został rozstrzygnięty Konkurs na najładniejszy kącik mola książkowego. Jury w składzie: Małgorzta Brzuzy, Karolina Pawelec i Marzena Gąsior, dokładnie przyjrzało się wystawkom klas i wyłoniło zwycięzców:

  W klasach I-III:
 • I MIEJSCE: KLASY IA, IB i IIIB ex aequo
 • WYRÓŻNIENIE: KLASA IIB
  W klasach IV-VII:
 • I MIEJSCE: KLASA VIB
 • WYRÓŻNIENIA: KLASY VIC i VA

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody. Gratulujemy!!!

pp. Małgorzata Brzuzy, Karolina Pawelec, Marzena Gąsior


"Warto oszczędzać" - 17 listopada 2017 r.

Uczniowie klas I-V wzięli udział w szkolnym konkursie SKO "Warto oszczędzać". Przedmiotem konkursu było przygotowanie plakatu ukazującego istotę oszczędzania. Spośród licznych prac jury w składzie Adelajda Sobol, Marta Sadowska wyłoniło zwycięzców.

 • I MIEJSCE - Dawid Bąkowski kl. IVb
 • II MIEJSCE - Julia Safin kl. Ia
 • III MIEJSCE - Michalina Sarnecka kl. Vb
  Wyróżnienia zdobyli:
 • Wiktoria Janik kl. IVb
 • Zuzanna Sałek kl. Ia
 • Martyna Grzywacz kl. Vb

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


"Droga do wolności" - 10 listopada 2017 r.

10 listopada 2017 r., w przededniu 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, klasa 6bi zaprezentowała program artystyczny pt. "Droga do wolności". Uczniowie przypomnieli smutne dzieje narodu, który przez 123 lata był pod zaborami. Nigdy jednak nie zaprzestał walki o wolność. Na kartach polskiej historii zapisali się wielcy bohaterowie: Tadeusz Kościuszko, Piotr Wysocki, Romuald Traugutt, Józef Piłsudski. Dzięki nim doszło do powstań przeciw zaborcom: insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego, powstania styczniowego. W walkach zbrojnych wszyscy Polacy udowodnili swą miłość do Ojczyzny i gotowość oddania za nią życia. W czasie uroczystości uczniowie recytowali wiersze Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Marii Konopnickiej. Śpiewali także patriotyczne pieśni: "Rotę" czy "Legiony'. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Szóstoklasiści swój występ zakończyli słowami piosenki:

"Ja to mam szczęście,
że w tym momencie
żyć mi przyszło
w kraju nad Wisłą.
Mój kraj szczęśliwy,
piękny, prawdziwy.
Ludzie uczynni,
W sercach niewinni".

Karolina Pawelec, Jadwiga Popiel


Szkolny konkurs "Kokarda narodowa" - 10 listopada 2017 r.

W naszej szkole 10 listopada 2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu "Kokarda narodowa" dla klas IV-VII. Przedmiotem konkursu było wykonanie kokardy narodowej, w dowolnym formacie, wybraną przez uczestników techniką plastyczną. Głównymi celami konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, popularyzacja wśród uczniów pamięci o świętach narodowych. Łącznie wpłynęło ok. 120 prac. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.

  WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
 • I miejsce: Wiktoria Jopek (Vai)
 • II miejsce: Bartosz Pyszczak (Vai)
 • III miejsce: Karolina Doroszewska (VIIb)
  Wyróżnienia:
 • Amelia Cybulska (IVbi)
 • Kolut Sandra (VIb)
 • Wiktoria Oleksiak (VIc)

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: pp. Małgorzata Kierzkowska, Edyta Sieradz-Gnatowska


Wizyta w muzeum kl. IIIc - 7 listopada 2017 r.

W dniu 7 listopada 2017 roku klasa IIIc wraz z wychowawczynią p. Anną Tomczak była w muzeum. Klasa poznała historię herbu Radomia, a następnie każdy uczeń wykonał go własnoręcznie.


Warsztaty fundacji Pro Civitas Bono - 3 listopada 2017 r.

Dnia 3 listopada 2017 r. klasa IIIb wzięła udział w warsztatach fundacji Pro Civitas Bono promującą Dziedzictwo Kulturowe Radomszczyzny. W czasie wspólnej, świetnej zabawy prowadzonej przez muzyków pana Z. Kwapińskiego i A. Tarnowskiego oraz przez pedagog E. Ziętek przekazano wiedzę na temat: tańców, zabaw ze śpiewem, przyśpiewek oraz instrumentów ludowych. Dzieci wspólnie z nauczycielami tańczyły, śpiewały. Mogły także zagrać na różnych instrumentach i wychodziło im to świetnie. Pan Tarnowski zaprezentował dzieciom skrzypce z 1653 roku, które wzbudziły wśród dzieci duże zainteresowanie. W czasie tańców nikt nie podpierał ścian, wszyscy bawili się znakomicie. Był śpiew, zabawa i taniec oraz niegasnący uśmiech na twarzach wszystkich dzieci.

pp. B. Zych, M. Bartel


Halloween - 31 października 2017 r.

Halloween to święto, którego tradycja wywodzi się z bardzo dawnych czasów - z pogańskiego, celtyckiego obyczaju o nazwie All Hallow's Eve. Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku (wg ich kalendarza - 31 października) duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Celtowie bali się ich, więc zapalali pochodnie, żeby je odstraszyć. Ubierali się również w skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złym losem. Natomiast Rzymianie 31 października obchodzili swoje święto. Był to dzień urodzaju. Jego symbolem były owoce: jabłka i orzechy.

Niektórzy ludzie wierzyli w czary i byli przeciwko nowemu świętu, wobec czego 31 października świętowali "Noc czarownicy". Mijały lata i trzy wspomniane tradycje pomieszały się, a ludzie zaczęli świętować "Halloween" co oznacza "Wigilię wszystkich świętych".
Dzisiaj jest to bardzo popularne święto w USA i Wielkiej Brytanii. Symbole Halloween to oczywiście wszystko, co kojarzy się z życiem pozagrobowym i klimatami rodem z horroru, a więc duchy, zjawy, upiory, wampiry, czarownice, kostuchy, demony, trupie czaszki, piszczele, zombie itp. W Halloween dzieci przebierają się za różnego rodzaju fantastyczne postaci i chodzą od domu do domu mówiąc "Cukierek albo psikus". Dzieci, a także dorośli idą również tego dnia na zabawę. Wszyscy zakładają wtedy śmieszne kostiumy i maski i grają w różne gry. Najbardziej popularne są zawody w wyciągnięcie zębami jabłka pływającego w wannie wypełnionej wodą "Apple bobbing" czy zjadanie słodyczy zawieszonych na nitkach. Wieczorem opowiadają i słuchają opowieści o duchach.

Symbolem Halloween jest Jack-o-lantern - dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami ze świecą w środku.
Dzięki wysiłkom i sprawnej organizacji nauczycieli języka angielskiego - Katarzyna Zając-Brodecka, Adelajda Sobol - uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu mogli w pełni doświadczyć atrakcji związanych z obchodami święta Halloween. 31 października na zajęciach lekcyjnych z języka angielskiego uczniowie wzbogacali swoją wiedzę o wiele interesujących faktów związanych z obchodami tego święta w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, wykonywali prace artystyczne - maski, kostiumy, dynie, projekty można podziwiać w pracowni językowej na II piętrze.
Halloween is celebrated on October 31 and it's a really popular day in The United States and Great Britain. In our school we celebrate Halloween on the English lessons. The pupils from years IV-VII participated in the lessons where they prepared projects of Jack-o-lanterns, scary costumes, masks and drawings. All the projects can be admired in the English classroom on the second floor.

p. Katarzyna Zając-Brodecka


Konkurs Plastyczny "Barwy jesieni" - 26 października 2017 r.

Dzieci naszej szkoły wzięły udział w Miejskim Konkursie Plastycznym "Barwy jesieni" zorganizowanym przez Dom Kultury Borki. Spośród nadesłanych ok. 200 prac to uczennica z naszej szkoły Lena Borucińska otrzymała wyróżnienie. Praca została wykonana pod opieką M. Kierzkowskiej, na zajęciach "Plastykoterapia - swobodna twórczość" w ramach Programu Innowacji Pedagogicznej. Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów odbyło się 26 października br. o godz. 10.00 w Domu Kultury BORKI. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

p. Małgorzata Kierzkowska


Wycieczka Oświęcim - Kraków - 19-20 października 2017 r.

W dniach 19-20 października 2017 r. wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę klasową na trasie Radom - Oświęcim - Kraków

19 października 2017 r., czwartek
Na wycieczkę pojechały klasy VIIb i VIb oraz pani dyrektor Małgorzata Filipiak, pani Ewa Zawadka, a także nasze wychowawczynie pp. Irmina Bisińska i Jadwiga Popiel.
Około godziny 7:00 wyruszyliśmy w drogę do Oświęcimia. Tam mieliśmy zwiedzić były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau.
Podróż trwała około 5 godziny. Mimo to, że jechaliśmy długo, nie nudziliśmy się. Rozmawialiśmy, opowiadaliśmy sobie żarty oraz śpiewaliśmy piosenki.
W niemieckim obozie zagłady byliśmy o godzinie 12:00. Od razu po wejściu do muzeum udzieliła nam się panująca tam atmosfera skupienia i powagi. Dostaliśmy słuchawki i odbiorniki, przez które mogliśmy słyszeć panią przewodnik, następnie weszliśmy bramą z napisem: "Arbeit macht frei" (niem. praca czyni wolnym) na teren Auschwitz. Pani przewodnik opowiedziała nam wstrząsające historie więźniów przebywających w obozie w czasie II wojny światowej. Słuchając tego, czuliśmy smutek i ogromny żal. Wyciszyliśmy się i nie mogliśmy uwierzyć, przez jakie cierpienie przechodzili ludzie znajdujący się w tym miejscu. Mimo, że poruszyła nas ta opowieść, z ciekawością jej słuchaliśmy. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o tragediach, które codziennie przeżywała ludność żydowska, polska, romska. Ogromne wrażenie zrobiły na nas przedmioty codziennego użytku należące do więźniów obozu. Te rzeczy ludzie zabierali ze swoich domów, z myślą o lepszym życiu, które im obiecywano. Nikt nie wiedział, że za bramą obozu czeka tylko cierpienie, głód, praca ponad siły, w końcu śmierć.
Poznaliśmy także historię św. Maksymiliana Kolbe. Księdza, który poświęcił życie dratując innego więźnia skazanego na śmierć. Dzięki temu ów człowiek przetrwał i po zakończeniu wojny mógł wrócić do swojej rodziny.
Po zwiedzeniu Auschwitz pojechaliśmy do drugiej części obozu - Birkenau. Tam mogliśmy zobaczyć rampę oraz wagony, którymi transportowano więźniów. Były to wagony przewożące na co dzień towary i zwierzęta, a nie ludzi. Wysłuchaliśmy też przejmujących opowieści o rozdzielaniu rodzin: ojców od żon i dzieci, dzieci - od matek. Szerzących się w obozie chorobach, niewyobrażalnym głodzie i chłodzie.
Mimo towarzyszących nam silnych i trudnych emocji, uważamy, że miejsce było warte odwiedzenia. Sądzimy, że wszyscy ludzie powinni zobaczyć, co się tam działo podczas wojny. Bardziej doceniamy swoje życie w wolnej ojczyźnie, wiedząc, co przeżywali inni.
Wieczorem
Po zwiedzeniu obydwu części obozu pojechaliśmy do krakowskiego Teatru Współczesnego, w którym obejrzeliśmy sztukę pt. "Wyspa Skarbów". Przedstawienie było ciekawe i bardzo zabawne. Potem uczestniczyliśmy w warsztatach aktorskich, dzięki którym mogliśmy wczuć się w różne role, czasem całkiem zaskakujące (np. mole ww szafie). Udział w warsztatach wyposażył nas w nowe umiejętności aktorskie.
Po udanej wizycie w teatrze poszliśmy na ul. Floriańską coś zjeść, po czym, spacerkiem, udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy w drogę do hostelu, w którym nocowaliśmy.
Ten dzień bardzo nam się podobał i na pewno dużo z niego zapamiętamy. Wszystkim bardzo polecamy zwiedzenie Auschwitz - Birkenau. Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było dla nas nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.
To trudna karta historii, ale trzeba ją koniecznie poznać. Dopiero wtedy, choć w części, można zrozumieć czym był Holokaust.
Teatr w Krakowie również jest warty odwiedzenia - dobry scenariusz, wspaniałe dekoracje, zabawni aktorzy - to naprawdę idealne miejsce na spędzenie udanego wieczoru!

Oliwia Grzywacz, Karolina Doroszewska, Oliwia Stani - kl. VIIb

20 października 2017, piątek
To drugi dzień naszego pobytu w dawnej stolicy Polski - Krakowie.
Już z samego rana dowiadujemy się, że szara mgła otulająca malowniczo zabytki królewskiego grodu to smog - nie mylić ze: "smok"! Udajemy się więc pod grotę wawelskiej bestii, która w czasach legendarnych z upodobaniem pożerała krowy i owce wypasane wzdłuż Wisły, by dowiedzieć się, czy smog ma coś wspólnego ze smokiem. No nie, bo smoka dawno temu zabił założyciel grodu, Krak, a smog - nieprzyjemne szare opary - nadal nęka mieszkańców tego pięknego miasta. Chociaż, gdy ku uciesze turystów smok zionął kilka razy ogniem, mgła jakby nieco opadła...
Potem poszliśmy na Wawel. Zwiedziliśmy katedrę wawelską - miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Tu też w kryptach wawelskich pochowani są wielcy Polacy: Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Lech Kaczyński i jego żona Maria. Nie zapomnieliśmy dotknąć serca najsłynniejszego polskiego dzwonu Zygmunt, który brzmi w najważniejszych dla naszego narodu momentach. Podobno dotknięcie serca tego dzwonu powoduje, że marzenia się spełniają... Chwila odpoczynku na dziedzińcu zamku królewskiego i dalej w drogę.
Po zejściu z Wawelskiego Wzgórza główną aleją Plant, parku otaczającego Stare Miasto, dotarliśmy pod Okno Papieskie na Franciszkańskiej 2. To tutaj w Pałacu Biskupim odpoczywał w czasie swych pielgrzymek do Polski Jan Paweł II i tu witał się, i żegnał z młodzieżą, wyjeżdżając do Watykanu. To były bardzo emocjonalne i serdeczne spotkania, dlatego do dziś w oknie widnieje wizerunek Ojca Świętego.
Krótki spacer i jesteśmy na Rynku Głównym. Przed nami: Sukiennice, pomnik Mickiewicza, kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Wokół tłumy turystów z całego świata. Zachwycają nas dorożki ciągnięte przez konie w bogato zdobionych uprzężach i powożone przez dorożkarzy w czarnych cylindrach, czarnych pelerynach i białych rękawiczkach. Cóż to za baśniowy widok!
Po obiedzie chwila wolnego czasu na kupienie pamiątek i krakowskich obwarzanków oraz ostatnia atrakcja: zwiedzanie podziemi Rynku Głównego.
To nowoczesne muzeum otwarto w 2010 roku. Wchodzi się do niego przez ścianę powietrzną, wejściu towarzyszy gwar przekupek i kupujących, jakby się było na średniowiecznym targu! Poza zwykłymi eksponatami można w nim zobaczyć 600 trójwymiarowych modeli, korzystając z projektorów i ekranów dotykowych. Wędrowaliśmy pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami zawieszonymi nad średniowiecznymi traktami. Ta podziemna ekspozycja przedstawia historię Krakowa i codzienne życie jej mieszkańców sprzed sześciuset lat.
Wyjeżdżaliśmy z Krakowa wieczorem. Pięknie iluminowany Rynek i Wawel przeglądający się swymi światłami w Wiśle to niezapomniany widok!

Uczniowie kl. VIb

Galeria zdjęć


Szkolny Konkurs Plastyczny "Kolorowa jesień" - 17 października 2017 r.

17 października br. odbyło się rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego "Kolorowa jesień". Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy o tematyce jesiennej, w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania darów jesieni. Głównymi celami konkursu było zachęcenie dzieci do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. W konkursie wzięli udział uczniowie klas I-III. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

  KLASY I
 • I miejsce: Julia Safin (Iai),
 • II miejsce: Wiktoria Wróbel (Ibi),
 • III miejsce: Filip Ziółkowski(Iai), Nikodem Krześniak (Iai)
  KLASY II
 • I miejsce: Alicja Stróżyk i Anastazja Stelmasiak (IIai)
  KLASY III
 • I miejsce: Zuzanna Głogowska (IIIbi),
 • II miejsce: Igor i Lena Krupińska (IIIc),
 • III miejsce: Oliwia Sarnecka (IIIc), Natalia Cielecka (IIIb)

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: Anna Tomczak, Barbara Zych, Małgorzata Kierzkowska


Dzień Edukacji Narodowej - 13 paźcdziernika 2017 r.

Dzień 13 października 2017 roku był bardzo szczególnym i uroczystym dniem dla wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły. Obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas 7a oraz 5b i 6a przygotowali krótką, zabawną i związaną z tematem akademię dla nauczycieli oraz pracowników szkoły, w organizacji której pomogły im panie Katarzyna Zając-Brodecka oraz Adelajda Sobol. Podczas występu nie brakowało śmiechu, radości oraz oklasków. Uczniowie nieco stremowani, dali wspaniały popis swoich talentów aktorskich i recytatorskich. Po wystąpieniu chłopcy z Samorządu Uczniowskiego - Bartłomiej Patyna i Igor Zieliński - rozdali nauczycielom róże oraz złożyli serdeczne życzenia z okazji święta.
Pan Dyrektor wręczył nagrody zasłużonym pracownikom szkoły.


Ślubowanie Klas Pierwszych - 12 października 2017 r.

Dzień 12 października 2017 roku w naszej szkole to bardzo ważna data dla uczniów klasy Iai i Ibi. W tym bowiem dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. J. Poniatowskiego w Radomiu.
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Samanta Redel powitała zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli i rodziców, a szczególnie gorąco bohaterów uroczystości - uczniów klas pierwszych.

Pierwszoklasiści swój program artystyczny rozpoczęli od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie wykonywali wiersze i piosenki przygotowywane specjalnie na tę okazję. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły.
Po złożeniu ślubowania pan Dyrektor Tadeusz Ozimek, pani Dyrektor Małgorzata Filipiak i Przewodniczący Rady Rodziców p. Wojciech Jopek dokonali symbolicznego pasowania na ucznia. Uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do społeczności szkolnej. Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Uroczystość ślubowania przygotowały klasy Iai i Ibi wraz z wychowawcami i nauczycielami wpomagającymi - pp. Jolantą Chrzanowską, Małgorzatą Kierzkowską oraz Bożeną Hebą i Edytą Sieradz-Gnatowską.


Wycieczka do Puszczy Kozienickiej - 9 października 2017 r.

9 października 2017 r. wraz z p. Ewą Zawadką oraz wychowawcami klas VIb i VIIb, pp. Jadwigą Popiel, Karoliną Pawelec i Irminą Bisińską, wybraliśmy na wycieczkę krajoznawczą do Puszczy Kozienickiej. Najpierw pojechaliśmy do Pionek. Tam czekała już na nas pani przewodnik, z którą dalej udaliśmy się do rezerwatu Krępiec. Gdy wysiedliśmy z autokaru, pani opowiedziała nam czym jest rezerwat i jak należy się w takim miejscu zachować. Następnie rozdała nam książeczki z zadaniami oraz informacją dotyczącą Kozienickiego Parku Krajobrazowego. W ten sposób zaczęła się nasza mała przygoda i nauka o puszczy.
Ruszyliśmy w drogę. Pierwszy przystanek był koło rzeźby ducha leśnego Krępa - strażnika źródła oraz jego córki Anki. Poznaliśmy legendę związaną z tymi postaciami. Następnie, po zejściu schodami w dół, znaleźliśmy się w głębokim jarze. W dalszej kolejności szliśmy zielonym szlakiem obserwując przyrodę, poznając gatunki roślin charakterystycznych dla ekosystemu leśnego, pani przewodnik pokazywała nam także różne gatunki drzew oraz grzybów, powiedziała o roli martwego drewna. Kolejny przystanek związany był z historią powstania styczniowego. Znajdował się tam krzyż poświęcony pamięci żołnierzy, którzy tu zginęli w walce narodowowyzwoleńczej w 1864 r. Pani przewodnik przedstawiła nam kilka faktów z tablicy tematycznej, po czym oddaliśmy hołd bohaterom i poszliśmy dalej.
W drodze do następnego przystanku, pani prosiła nas, żebyśmy spróbowali określić czystość tutejszego powietrza. Można to zrobić obserwując porosty znajdujące się na drzewach i na kamieniach. Okazało się, że w rezerwacie jest ich bardzo dużo. Mogliśmy oddychać świeżym powietrzem pełną piersią. Kolejny przystanek znajdował się przy ogromnym dębie. Tu poznaliśmy technikę mierzenia wysokości i szerokości drzew za pomocą sznurka i np. ołówka. Potem dotarliśmy do rzeki Krypnianki. Na sam koniec naszego spaceru po lesie zbiegliśmy z górki. Kilka osób się wywróciło, co wywołało salwy śmiechu. Tak dotarliśmy do Garbatki Letnisko, gdzie chłopcy rozpalili ognisko. Posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami i chlebem, następnie, dotlenieni i bogatsi o wiedzę nt. Rezerwatu Krępiec, poszliśmy do autokaru.
Chociaż w tym dniu było bardzo zimno, każdy z nas odczuwał zadowolenie z wycieczki. Spędziliśmy miło czas i zdobyliśmy wiele informacji dotyczących tego miejsca. Na pewno wrócimy do Puszczy Kozienickiej.

Wiktoria Rogozińska kl. VIIb

Galeria zdjęć


Zbiórka na rzecz bezdomnych zwierząt - 4 października 2017 r.

4 października przypadają imieniny św. Franciszka z Asyżu - patrona zwierząt. Tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Październik jest więc miesiącem, w którym szczególnie staramy się pamiętać o zwierzętach. W związku z tym, przeprowadziliśmy zbiórkę żywności, darów rzeczowych oraz zbiórkę pieniężną "Złotóweczka dla pieseczka" (zebraliśmy 232,70 zł). Wszystkie dary przekazaliśmy dla schroniska. Uczniom, którzy wzięli udział w naszej akcji serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy: p. Bożena Heba, Ewa Zawadka


Wycieczka do Chęcin - 4 października 2017 r.

W środę 4 października br. klasy 6c i 7a, wraz z opiekunami p. Magdaleną Rdzanek i p. Katarzyną Zając-Brodecką, pojechały na wycieczkę. Celem wycieczki było zwiedzenie zamku w Chęcinach oraz odwiedzenie Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. Wycieczka zaczęła się od śniadania w Mc Donaldzie. Następnie pojechaliśmy na Zamek w Chęcinach. Idąc ku zamkowi pan przewodnik opowiadał nam o historycznych postaciach związanych z tym zamkiem np. o Władysławie Łokietku. Po wejściu na zamek, czekała nas jeszcze ciężka wspinaczka po zamkowych schodach na wieżę. Na górze mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki panoramy Gór Świętokrzyskich. Po zwiedzeniu zamkowych ruin i zrobieniu zakupów, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy ku centrum L. Da Vinci. Tam czekało na nas wiele ciekawych atrakcji takich jak gry spostrzegawcze, doświadczenia naukowe związane z funkcjami ludzkiego ciała itp. Wracając do Radomia cały autokar mógł podziwiać rosnące talenty wokalne zarówno chłopców jak i dziewczyn z obydwu klas.


Dzień Chłopaka - 29 września 2017 r.

29 września Samorząd Szkolny pod opieką pani Katarzyny Zając-Brodeckiej i pani Anny Rudny zorganizował z okazji Dnia Chłopaka konkurs klasowy dla klas IV- VII.
Chłopcy rywalizowali o tytuł "Super Chłopaka". Męskie drużyny zmierzyły się z różnorodnymi zadaniami. Chłopcy zaprezentowali się w krawatach lub muszkach. Aby wykazać się odwagą, stanęli do walki z "bykami" - tymi najtrudniejszymi, ortograficznymi. Jak na mężczyzn przystało wymyślali komplementy, jak również odpowiadali na pytania przygotowane przez uczennice i dotyczące spraw, które są bliskie dziewczynom czyli kosmetyków, kolorów itp.

Mieli również za zadanie zaprojektować i zaprezentować strój kobiecy.

Najlepiej wypadła klasa VIIa, która zajęła pierwsze miejsce.

Następnie Va - II miejsce, VIb - III miejsce, Vb - IV miejsce.


Klasy III na wycieczce w lesie - 29 września 2017 r.

W dniu 29 września klasy trzecie wraz z wychowawcami były na wycieczce w lesie. Dzieci poznały warstwy lasu, rodzaje lasu i drzew, zbierały grzyby. Był czas na zabawy i spacer po lesie.

p. Anna Tomczak


24 edycja akcji "Sprzątanie Świata" - 15-17 września 2017 r.

W tym roku akcja przebiegała pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". Celem tej edycji było zwrócenie uwagi na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako "śmieci" - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafić do wykorzystania. W naszej szkole w ramach akcji sprzątanie świata przeprowadziliśmy akcję plakatową oraz zostały przeprowadzone pogadanki, na których zapoznano uczniów z problemem zanieczyszczenia środowiska odpadami i sposobami przetwarzania ich. Przez cały rok prowadzimy selektywną zbiórkę nakrętek, które przekazujemy potrzebującym.

pp. Bożena Heba, Ewa Zawadka


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 - 4 września 2017 r.