Strona główna Aktualności Informacje o konkursach Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Zielona Szkoła Deklaracja dostępności

BIP

Napisz do nas

A K T U A L N O Ś C I

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Poniżej znajduje się do niej link
nasz facebook

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

na tablicy umieszczony niebieski napis- autyzm i odbite niebieskie dłonie

Nasza 13, jak co roku, włączyła się do akcji społecznej Polska na niebiesko organizowanej przez Fundację JiM. 31 marca (środa) 2021r., obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świadomości Autyzmu, cała społeczność szkolna ubierała się na niebiesko - w kolorze symbolizującym solidarność z osobami z autyzmem.
Zaczęliśmy edukację od najmłodszych, wychowawcy przeprowadzili lekcje poświęcone spektrum autyzmu. Dzięki wiedzy i świadomości możemy wspólnie budować zrozumienie i akceptację dla osób z autyzmem.
Celem tegorocznej akcji, realizowanej pod hasłem- Autyzm. Odmień moją historię -jest pokazanie, że osoby z autyzmem nie powinny żyć na marginesie, a tak się niestety dzieje. Akcja ma na celu tłumaczyć czym tak naprawdę jest autyzm i jak można pomóc osobom z tym zaburzeniem. Jedyną drogą do głębokiej zmiany społecznej jest edukacja, apelowanie i zrozumienie świata autystów. Autyzm jest bowiem coraz większym problemem społecznym. W Polsce rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu - diagnozuje się je już u 1 na 100 dzieci.
MÓWIENIE O DEPRESJI RATUJE ŻYCIE
Stany lękowe, depresja, myśli samobójcze. To problemy, które często dotyczą osób w spektrum autyzmu. Każdego dnia tysiące z nich spotyka się z brakiem akceptacji, zrozumienia, nieprzychylnymi komentarzami. To może prowadzić do kryzysów psychicznych, a w konsekwencji do myśli samobójczych.
DIAGNOZA JEST SZANSĄ
W Polsce dzieci czekają na diagnozę nawet pół roku lub dłużej. Są również osoby, które otrzymują diagnozę dopiero po 30. roku życia. To się musi zmienić! Diagnoza daje szansę na maksymalne zrealizowanie potencjału każdego dziecka.
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Przyczyny autyzmu nie są w pełni znane - wpływ na jego ujawnienie się mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wpływa całościowo na rozwój i funkcjonowanie danej osoby. Określenie spektrum autyzmu ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak różnorodne są osoby z autyzmem i w jak różny sposób zaburzenie to może wpływać na ich życie. W spektrum znajdują się zarówno osoby niemówiące werbalnie, mające poważne problemy w zakresie samodzielności i funkcjonujące na poziomie niepełnosprawności intelektualnej, jak również osoby sprawnie porozumiewające się mową, zakładające rodziny i realizujące się w życiu zawodowym. Dla skrótowego określenia spektrum autyzmu używa się najczęściej angielskiego ASD (Autism Spectrum Disorder); odpowiednikiem w języku polskim jest określenie: całościowe zaburzenia rozwojowe (CZR).
Autyzm jest częścią tożsamości danej osoby, występuje od urodzenia i... po prostu jest. Nie jest chorobą. Jest stanem - odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata. U niektórych osób prowadzi do niepełnosprawności o różnym stopniu, ponieważ może powodować poważne problemy w życiu i ograniczać samodzielne radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Z tego powodu warto jest podejmować działania, które pomogą przezwyciężać trudności wynikające z autyzmu i lepiej sobie z nimi radzić.
PROBLEMY W SFERZE SPOŁECZNEGO KOMUNIKOWANIA SIĘ I INTERAKCJI SPOŁECZNYCH
Osoby ze spektrum mają trudności w nawiązywaniu kontaktów i przestrzeganiu reguł społecznych, a także ze zrozumieniem reakcji i emocji innych ludzi oraz często wyrażają własne uczucia w nietypowy sposób. Mogą w ogóle nie posługiwać się mową werbalną albo mieć ograniczony zasób słów; mogą też mówić płynnie, ale mieć trudności z rozumieniem kontekstu i wyrażaniem abstrakcyjnych pojęć. Często nie potrafią kompensować tego gestem, ani innymi formami przekazu lub ich próby radzenia sobie nie są w pełni wystarczające. W interakcjach z innymi nie okazują wzajemności, ich wypowiedzi mogą często bardziej przypominać wykład niż codzienną rozmowę.
Tendencja do powtarzalnych wzorców zachowań, zainteresowań i aktywności
Osoby te zwykle przejawiają opór przed zmianami w otoczeniu i przebiegu aktywności; mają nietypowe zainteresowania i pasje. Zachowują się w nietypowy, powtarzalny lub zrytualizowany sposób, co może dotyczyć sposobu poruszania się, chodzenia, mówienia (np. dobierania słów i formułowania zdań), sposobu wykonywania codziennych złożonych czynności itp. Zdarza się, że posiadają niezwykłe dla swojego wieku lub wyjątkowo nasilone zainteresowania i ulubione tematy, którym poświęcają wiele swojego czasu i uwagi. Często w zmieniony sposób odbierają i przetwarzają bodźce sensoryczne z otoczenia, np. narzekają, że jest za głośno, za jasno lub brzydko pachnie choć wokół inni tak nie uważają. Osoby ze spektrum naprawdę wtedy czują inaczej, ich zmysły działają w szczególny sposób. WAŻNE! Powyższy opis jest jedynie wskazówką do zrozumienia osób z autyzmem. Ale SPEKTRUM oznacza, że KAŻDA osoba z autyzmem jest inna i u każdej autyzm przejawia się różnym zestawem cech i ich nasilenia. Mogą pojawić się też takie, które nie zostały tu wymienione.
Tamara Strzałkowska

Światowy Dzień Zespołu Downa

trzy różne skarpety wiszą na sznurku

Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, tym razem ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji. W ten wyjątkowy dzień zachęcaliśmy uczniów i nauczycieli naszej szkoły do założenia skarpetek - najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) w różnych, wesołych kolorach, w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, z różnych, niepasujących do siebie par.

Tamara Strzałkowska

grupa dzieci prezentuje założone różne skarpety

akcja #GotowiDoPomocy.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 13 w Radomiu, we współpracy z Parafią Katedralną Opieki NMP w Radomiu przystąpiła do akcji #GotowiDoPomocy.
Akcja ta skierowana jest do osób starszych, którzy są m.in. samotni, schorowani i bardzo ubodzy. Każdy z nas ma takie części garderoby, które leżą schowane głęboko w szafie i z których na co dzień nie korzysta. Przekazać możemy garderobę damską, męską i dziecięcą, rzeczy nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia czyli: bez dziur, plam - czyste, kompletne, niezniszczone. Przygotowane rzeczy można przynosić do Kancelarii w godzinach urzędowania. Akcja będzie trwała do 21 marca. Zachęcamy by w ramach jałmużny wielkopostnej włączyć się w tę akcję pomagając w ten sposób seniorom. Osoby odpowiedzialne:Publiczna Szkoła Podstawowa nr 13 w Radomiu, we współpracy z Parafią Katedralną Opieki NMP w Radomiu przystąpiła do akcji #GotowiDoPomocy. Akcja ta skierowana jest do osób starszych, którzy są m.in. samotni, schorowani i bardzo ubodzy. Każdy z nas ma takie części garderoby, które leżą schowane głęboko w szafie i z których na co dzień nie korzysta. Przekazać możemy garderobę damską, męską i dziecięcą, rzeczy nowe i używane, ale nie noszące śladów zużycia czyli: bez dziur, plam - czyste, kompletne, niezniszczone. Przygotowane rzeczy można przynosić do Kancelarii w godzinach urzędowania. Akcja będzie trwała do 21 marca. Zachęcamy by w ramach jałmużny wielkopostnej włączyć się w tę akcję pomagając w ten sposób seniorom. Osoby odpowiedzialne:
Marta Sadowska
Katarzyna Towarek
Julita Piotrowska
Monika Zbiciak
Paulina Świgoń-Kawińska
Ks Tomasz Orłowski

# ,,Dzieci uczą rodziców" - ,,Wirtualny świat"

W pierwszych dniach lutego klasy 1 ai i 2ai uczestniczyły w kolejnych zajęciach w ramach projektu ,,Dzieci uczą rodziców" (druga edycja) pod hasłem ,,Wirtualny świat". Podczas lekcji ,,Wirtualny świat" :
- dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z Internetu,
- poznali niebezpieczeństwa, które czekają na nich w Internecie,
- zrozumieli jak ważne jest unikanie kontaktu z nieznajomymi,
- dowiedzieli się, dlaczego warto korzystać z Internetu pod okiem rodziców.
Uczniowie zapoznali się z pięcioma zasadami bezpieczeństwa w Internecie. Po obejrzeniu prezentacji, uczniowie wypowiadali się w jaki sposób korzystają z Internetu we własnych domach. Następnie wykonali karty pracy, które zanieśli do domu. Była to dobra okazja, aby zwrócić uwagę rodziców na istniejący problem.
Otrzymaliśmy dyplom i tytuł ,, Bezpiecznego internauty".

dyplomy

Akcja WYLOSUJ ANIOŁA w Publicznej Szkole Podstawowej nr 13

W czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia uczniowie, rodzice oraz nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 w Radomiu wzięli udział w akcji "Wylosuj anioła", w ramach współpracy z ogólnopolską fundacją "Gdy liczy się czas".
Udział w akcji polegał na przygotowaniu kartek z życzeniami - "słowami" wsparcia dla chorych dzieci. Każdy z uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców miał szansę stać się ,,aniołem stróżem" dla małego pacjenta ze szpitalnego oddziału onkologii i hematologii dziecięcej.
Powstało wiele kart podyktowanych dobrocią serca. Na każdej z kartek ich twórcy pisali życzenia. Wszystkie kartki zostały przesłane drogą mailową, aby w niedługim czasie trafiły w ręce chorych dzieci, którym tak potrzebne jest wsparcie i podtrzymanie na duchu. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wspólnym działaniom na niejednej twarzy pojawi się uśmiech.


Koordynatorzy: Małgorzata Kierzkowska, Bożena Świgoń, Wiesława Makuch, ks. Tomasz Orłowski, Paulina Świgoń-Kawińska, Olga Kozicka

kartka świąteczna wykonana przez ucznia z napisem Wesołych świąt Bożego Narodzenia Dzielny Wojowniku!
życzenia: Życzę Ci wszystkiego najlepszego, siły do walki, świat Cię potrzebuje
kartka świąteczna z aniołem naklejonym na nią
kartka świąteczna z życzeniami od ucznia Filipa
kartka świąteczna z życzeniami pisanymi ręcznie i namalowaną choinką
życzenia: Waleczny Bohaterze,życzę Ci dużo sił w twojej trudnej walce

Nauka w plecaku

Uczniowie klasy I ai wzięli udział w lekcji online na żywo na kanale Nauka w plecaku. Za sprawą prowadzącej zajęcia przenieśliśmy się do mroźnej Laponii, a dokładnie do wioski Św. Mikołaja w Rovaniemi. Poznaliśmy ciekawostki o tej niezwykłej krainie. Sporządziliśmy notatki o Finlandii w formie rysunków. Wysłuchaliśmy wywiadu z Mikołajem, dowiedzieliśmy się jak spędza swój czas, co lubi jeść i co mu sprawia największą radość. Ta wirtualna wycieczka do mikołajkowej krainy sprawiła nam niezwykłą radość. Na zakończenie naszego spotkania wykonaliśmy prace plastyczne, rozwiązywaliśmy zagadki i łamigłówki.
Bożena Heba, Monika Zbiciak

mapa z zaznaczoną Laponią
św. Mikołaj

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

międzynarodowy dzień osób niepełnosprawnych

-święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.
Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w społeczne życie. Obchody Dnia są również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Uprzedzenia i stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie na temat osób niepełnosprawnych są główną przyczyną trudności w ich pełnej rewalidacji i rehabilitacji.Idea rehabilitacji, czyli ich pełnego włączenia w życie społeczne, wymaga zmiany postaw negatywnych na pozytywne, tolerancji, akceptacji, współdziałania.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych - życzymy osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom i opiekunom przede wszystkim zdrowia, spełnienia, możliwości realizacji marzeń i osiągania zamierzonych celów.
Dziękujemy osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób niepełnosprawnych za ludzkie dobro, oddanie i profesjonalizm, zwłaszcza w tak trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii.
Zespół do Spraw Integracji

Warto pomagać!

Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Radomiu wraz z parafianami Katedry pw. Opieki Najświętszej Marii Panny włączyła się do akcji charytatywnej organizowanej przez fundację Herosi. Przez cały październik na terenie szkoły oraz w kancelarii parafialnej była prowadzona zbiórka gier, pieniędzy oraz artykułów niezbędnych dla dzieci, które przebywają na oddziale onkologicznym w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W celu zwiększenia zainteresowania naszymi działaniami nasza akcja została nagłośniona w lokalnych mediach, m.in. w Radiu Radomhttps://radioradom.pl/pomoz-dzieciom-z-oddzialow-onkologicznych/ . Nauczyciele nagrali krótki film zachęcający do wsparcia akcji, który został umieszczony na Facebooku szkoły oraz na stronie Katedry.
Jesteśmy szczęśliwi, że nasi uczniowie, rodzice, nauczyciele, parafianie tak chętnie włączyli się do tego przedsięwzięcia. Dzięki licznej pomocy udało nam się zebrać 556 zł oraz ogromną ilość planszówek, puzzli itp. Zebrane pieniądze przeznaczymy na zakup kocyków, poduszek, ale także wody, która bardzo przyda się na oddziale onkologicznym.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszych działań. Pamiętajmy ! Warto pomagać !

Organizatorzy: Katarzyna Towarek, Marta Sadowska,ks. Tomasz Orłowski,Julita Piotrowska, Monika Zbiciak,Anna Kundys

nauczyciele z zebranymi darami
gry,puzzle,koce,poduszki

CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI

W bieżącym roku szkolnym klasa 1ai bierze udział w II edycji międzynarodowego projektu CZYTAM Z KLASĄ - LEKTURKI SPOD CHMURKI promującym czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów. Uczniowie wykonali chmurki i jesienne drzewo czytelnicze, które pomoże w realizacji projektu oraz ozdobili pięknie lekturniki. Uczniowie obejrzeli film przewodni i wysłuchali opowiadania o Chmurce Tosi, która zagościła w naszej sali. W ramach projektu realizując I moduł czytamy książkę "Drzewo do samego nieba" Marii Terlikowskiej. Czytanie lektury powiązaliśmy z obchodami Światowego Dnia Drzewa. Na zajęciach plastycznych uczniowie malowali jesienne drzewa, a w czasie spaceru doglądaliśmy drzewka, które posadzili uczniowie z 4 bi.

pp. Bożena Heba i Monika Zbiciak

drzewo na szarym papierze,wykonane przez uczniów
uczniowie siedzą na tle tablicy multimedialnej, trzymają w rękach mój lekturnik

14.10.2020 Dzień Edukacji Narodowej.

,,W życiu to takie proste
Przyszedł człowiek, rękę uścisnął, podziękował,
ale w poezji trudniej
poezja to trudne słowa.
Uścisk dłoni to jedna chwila,
gest paru sekund,
ale poezja ma być jak drzewo co się schyla
nad nurtem naszego wieku;
I ptaki mają być na tym drzewie, i promieni słonecznych wiele.
Ja w tym wierszu wypowiadam całego siebie
dla was i o was nauczyciele.
fizycy i matematycy,
poloniści i biologowie,
pochwałą waszej pracy
śpiewam gorące słowa.
Bezmierny mój dług wdzięczności,
więc strof mi potrzeba jak w słońcu grająca kapela,
żeby po całym kraju rozsławił się, rozgłosił
wysiłek nauczyciela
Jakże nie pisać wiersza,
Jakże nie płonąć w podzięce,
za światło, co się rozszerza,
za dar najpiękniejszy, za wiedzę!
Nasz świat jest słonecznym światem,
nasz świat na wiedzy stoi-
i dlatego dziś wieńczę oświatę,
o przyjaciele moi."

Konstanty Ildefons Gałczyński, ,,Wiersz o wielkiej wdzięczności".

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły składa najserdeczniejsze życzenia zdrowia, satysfakcji w życiu zawodowym, oraz samych szczęśliwych chwil w pracy i życiu osobistym dla Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor, wszystkich Nauczycieli i Pracowników naszej szkoły.

uczniowie siedzą w ławkach, trzymają kartki z napisami : dziękujemy
 uczniowie stoją przed szkołą z balonami, na zdjęciu serce z napisem dziękuję
 uczniowie klasy siódmej b trzymają kartki z podziękowaniami za pracę nauczycieli
 uczniowie klasy siódmej a stoją przy napisie dziękujemy
uczniowie z klasy szóstej a stoją na korytarzu z kartkami na których są podziękowania na nauczycieli
laurki wykonane przez klasę drugą

12.10.2020 Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Dzień 12 października 2020 roku to wyjątkowo ważny dzień dla uczniów klasy 1 ai i 1bi. Tego dnia uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Uroczystość rozpoczęli odśpiewaniem hymnu narodowego i prezentacją programu artystycznego, przygotowanego na tę szczególną okazję. Swoją postawą udowodnili, iż są gotowi do złożenia aktu ślubowania na sztandar szkoły. Zostali pasowani przez Dyrekcję, a tym samym przyjęci w poczet uczniów. Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a uczniom klas pierwszych życzymy wielu sukcesów podczas nauki w szkole.

uczniowie klas pierszych podczas ślubowania
uczniowie klasy pierwszej b w uroczystych strojach trzymają dyplomy
uczniowie klasy pierwszej a w uroczystych strojach trzymają dyplomy

Uroczystość ślubowania przygotowali uczniowie klasy 1 ai i 1 bi pod opieką wychowawców- pp. Bożeny Heby i Jolanty Chrzanowskiej oraz nauczycieli wspomagających - pp. Moniki Zbiciak i Katarzyny Nowak.

#DzieciUcząRodziców - 3 lipca 2020 r.

Nasza szkoła otrzymała certyfikaty za udział w akcji #DzieciUcząRodziców w roku szkolnym 2019/20. W ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" uczestniczyła klasa 3bi od listopada 2019 r. do czerwca 2020 r.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2019/20 - 26 czerwca 2020 r.


Bezpieczne wakacje - 22 czerwca 2020 r.

Przed nami wakacje - czas odpoczynku dla najmłodszych. Jednak, aby zabawa na świeżym powietrzu była bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W ramach realizacji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" prezentujemy materiały do realizacji pt. "Bezpieczne wakacje". Serdecznie zapraszamy uczniów do skorzystania z zamieszczonych materiałów.

Prezentacja "Bezpieczne wakacje"

ZADANIE DO WYKONANIA

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Dzień Dziecka - 1 czerwca 2020 r.

Życzenia


Matematyka on-line

Nauka matematyki przez Internet nie zastąpi kontaktu z nauczycielem w szkole, ale może pomóc nam zrozumieć, utrwalić i powtórzyć różne zagadnienia. Realizujemy tematy oraz rozwiązujemy zadania na bieżąco. Taka nauka nie różni się niczym od nauki w szkole, oprócz oczywiście tego, że uczymy się w domu. Dodatkowo wykonujemy zadane prace domowe i odsyłamy je nauczycielowi.

Julia Marszałek klasa 8ai

A oto tylko niewielki wycinek pracy uczniów, którzy podczas lekcji zdalnych poznają tajniki stereometrii.

Agnieszka Stępień


Najlepsze życzenia dla Mam od klasy 0ai - 26 maja 2020 r.

Życzenia video


Pomagamy pszczołom - 13 maja 2020 r.

Klasa 3bi aktywnie angażuje się w działania proekologiczne. Ostatnio uczniowie i nauczyciele adoptowali 20 pszczół w akcji Greenpeace "Adoptuj pszczołę!". Nieustannie pogłębiają swoją wiedzę o środowisku i roli owadów zapylających w czasie zajęć lekcyjnych i zajęć w ramach Uniwersytetu Dzieci. W czasie zdalnego nauczania i autoizolacji dbają nie tylko o siebie, ale i o najmniejszych skrzydlatych braci: stworzyli domek dla owadów, a po powrocie do szkoły zbudują kolejne egzemplarze.
Relacje z budowy domku możecie zobaczyć na blogu eko-tologiczne.blogspot.com

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Dzień Ziemi - 22 kwietnia 2020 r.

Opiekunki LOP przygotowały dla uczniów naszej szkoły prezentację i mini wykłady z okazji Dnia Ziemi.

Jedną z form ochrony przyrody jest budowanie ekologicznej świadomości najmłodszych. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się skąd się wzięła woda w kranie, jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew, czy warto segregować śmieci lub dlaczego Ziemia jest w niebezpieczeństwie to zajrzyj na mini wykłady, a znajdziesz tam odpowiedzi.


Życzenia Wielkanocne od klasy 0ai - 8 kwietnia 2020 r.

Dzieci z klasy 0ai życzą wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!


Klasa 0ai podczas nauki zdalnej - 6 kwietnia 2020 r.

Dzieci chętnie uczestniczą w zabawach i z zaangażowaniem wykonują powierzone im ćwiczenia. Jednocześnie przyznają, że chętniej uczestniczyłyby w zajęciach w szkole.

p. Jolanta Klas

Galeria zdjęć


Wirtualna wycieczka do Teatru Lalek - 3 kwietnia 2020 r.

3 kwietnia 2020 r. klasa 4b pod opieką nauczycielki języka polskiego, Jadwigi Popiel, wybrała się na wirtualną wycieczkę do Teatru Lalek we Wrocławiu. Marek Koziarczyk, aktor Wrocławskiego Teatru Lalek, oprowadził nas po miejscach, do których zwykle teatralny widz nie ma wstępu.

Poznaliśmy teatralny savoir - vivre. Dowiedzieliśmy się, czym lalki teatralne różnią się od siebie. Na scenie teatru lalek występują: kukiełki, pacynki, marionetki i jawajki.
Po wizycie we wrocławskim teatrze zrozumieliśmy, dlaczego Pinokio, bohater naszej lektury, zamiast do szkoły, wolał pójść do teatru marionetek!
Nam także wizyta w teatrze bardzo się podobała.

Klasa 4b i p. Jadwiga Popiel


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia 2020 r.

2 kwietnia, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Niestety, z uwagi na okoliczności, tegoroczne obchody były nieco inne niż zazwyczaj. Przeprowadziliśmy z naszymi dziećmi lekcje online nt. autyzmu. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice nie zapomnieli także o założeniu tego dnia ubrań w kolorze niebieskim - symbolu zrozumienia oraz wsparcia osób z autyzmem.
Osoby z autyzmem inaczej postrzegają świat. Mają pewne deficyty, ale też nierzadko ponadprzeciętną wrażliwość, niezwykłe zdolności i talenty. Niestety często zmagają się z wykluczeniem, brakiem akceptacji, a czasem nawet z agresją. Zmieńmy to. Dostrzeżmy piękno, jakie kryje się w drugim człowieku - niezależnie od jego inności. Starajmy się rozumieć i jeśli tylko możemy - pomagajmy i wspierajmy.

pp. Tamara Strzałkowska, Emil Ekert

Niebieska galeria


Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - 21 marca 2020 r.

W minioną sobotę obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Do obchodów tego święta chętnie przyłączyła się społeczność naszej szkoły - nauczyciele, uczniowie oraz rodzice. Wszyscy tego dnia, na znak integracji, zrozumienia oraz szacunku wobec osób z Zespołem Downa, założyliśmy dwie różne skarpetki.

p. Emil Ekert

Galeria zdjęć


Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej - 20 marca 2020 r.

Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu. W czasie epidemii wiele mówimy o higienie i częstym myciu rąk. Klasa 3bi przypomina, że niezwykle ważna dla zdrowia całego organizmu jest higiena jamy ustnej. W ramach innowacji Eko-to logiczne! uczniowie przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej. W czasie zdalnej edukacji wzięli udział w konkursie plastycznym "Uśmiechnij się zdrowo!", wykonując piękne prace. Zwyciężył w nim Mateusz Lipiński. Gratulujemy!

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


#DzieciUcząRodziców w domu - 16 marca 2020 r.

Zachęcamy uczniów klas I- III i dzieci z grupy przedszkolnej do skorzystania z materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i nauki, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci. W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.
Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

Materiały można pobrać pod adresem: https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

p. Bożena Heba


Dzień Kobiet w grupie 0ai - 9 marca 2020 r.

8 marca to wyjątkowy dzień, w tym dniu obchodzimy Dzień Kobiet. W tym roku chłopcy z grupy 0ai, także pamiętali o swoich koleżankach i paniach z naszego najbliższego otoczenia. Już z samego rana uroczyście złożyli życzenia dziewczynkom i zaśpiewali dla nich piosenkę pt. "Marcowy kwiatek". Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie dziewczynkom słodkich upominków oraz kwiatów - barwnych tulipanów z materiału.
Dodatkowo wszystkie dzieci z grupy wykonały prace techniczne zadedykowane swoim mamom, w które włożyły wiele zaangażowania. Były to kolorowe koszyczki z papieru. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani.
Jeszcze raz wszystkim dziewczynkom, mamom i paniom dedykujemy wierszowane życzenia:

Ósmego marca marcowy wiatr
z odświętną miną do miasta wpadł.
Wpadł do kwiaciarni przed ósmą tuż
i kupił bukiet z tysiącem róż.
I na przystanku przystanął wiatr
i każdej Pani podawał kwiat!

p. Jolanta Klas - wychowawca, p. Katarzyna Nowak - nauczyciel wspomagający


Warsztaty w MamaLeo - 9 marca 2020 r.

Uczniowie z 1ai zdobyli nową umiejętność. Każdy potrafi już samodzielnie zrobić zapachowe mydełko. Popatrzcie jakie piękne prace zrobiliśmy. Jesteśmy dumni.

p. Grażyna Wojciechowska


Ekologia (Klimatyczna Klasa). Klasa IIIbi - 5 marca 2020 r.

Zajęcia na temat: Jak powstają bluzy polarowe?

Na początku lekcji obejrzeliśmy film o wpływie śmieci na zmiany klimatyczne.
Przypomnieliśmy sobie jak prawidłowo segregować odpady w domu.
Szukaliśmy odpowiedzi w jaki sposób możemy pomóc środowisku?
Uczniowie samodzielnie notowali swoje spostrzeżenia. Jedną z ciekawszych notatek stworzyła Nicola. Jej treść prezentujemy poniżej.

"Wystarczy kilka kroków by to zmienić. Należy segregować śmieci. Każda butelka plastikowa rozkłada się ponad 500 lat, a palenie w piecach zanieczyszcza powietrze. Przecież można wykorzystać odpady w inny sposób, wiedząc takie ciekawostki jak:

  • z 35 plastikowych butelek można wyprodukować jedną polarowa bluzę.
  • z 19 000 puszek po konserwach można wyprodukować karoserie dla 1 samochodu.
  • 2670 puszek po napojach gazowanych to 1 rower.
  • 1 tona szkła to 3300 pół litrowych butelek.
  • 1 tona papieru to 17 drzew".

Na zakończenie wykonaliśmy przyborniki na kredki z kubeczków po jogurtach.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz Gnatowska


Spektakl "Szalone bajeczki z dziadunia teczki" - 3 marca 2020 r.

Wspaniały dzień mieli uczniowie klas 0, 1ai, 2ai, 2b. Zobaczyli spektakl "Szalone bajeczki z dziadunia teczki" oraz wzięli udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez, aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

p. Grażyna Wojciechowska


Ekologia (Klimatyczna Klasa). Klasa IIIbi - 7 lutego 2020 r.

Zajęcia na temat: Dlaczego na Ziemi jest coraz cieplej?
Jak w atmosferze wędrują promienie słoneczne?
Zabawa w "Atmosferę".

Co dzieje się z Ziemią, kiedy otacza ją więcej gazów cieplarnianych, znajdujących się w atmosferze?
Dzieci mogły odczuć efekt cieplarniany w zabawie z chustą.

Na czym polega efekt cieplarniany?
Wykonaliśmy doświadczenie z termometrem i słoikiem. Ziemia i jej atmosfera działają podobnie.

Uczniowie trafnie wyciągali wnioski. Wspólnie zapisaliśmy propozycje jak można zatrzymać zmiany klimatyczne.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


#Dzieci Uczą Rodziców. Lekcja 4 "Młody ekolog" - 7 lutego 2020 r.

7 lutego 2020 r. klasa IIIbi uczestniczyła w 4 lekcji w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców". Z lekcji pt. "Młody ekolog", dzieci dowiedziały się czym jest ekologia, jak dbać o środowisko, jak segregować odpady, co kryje się za słowem "recykling" oraz co to jest smog i jak z nim walczyć. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kolorowankę. Swoje prace zabrali do domu, aby pokazać rodzicom i porozmawiać z nimi na temat poruszony podczas zajęć.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Od czego zależy nasze zdrowie? - 7 lutego 2020 r.

W czasie drugich warsztatów programu profilaktycznego "Nie pal przy mnie, proszę!" uczestnicy dowiedzieli się, jakie czynniki wpływają na nasze zdrowie. Wraz z prowadzącym ustalili, że są to: geny, opieka medyczna, środowisko oraz styl życia. Przekonali się także, że to oni sami mają decydujący wpływ na własne zdrowie, gdyż to styl życia najmocniej oddziałuje na nasze zdrowie. Wszyscy uczniowie podjęli postanowienie, że od dziś będą świadomie dbać o swoje zdrowie. Zajęcia zakończyły ćwiczenia oddechowe i zabawy ruchowe.

p. Edyta Sieradz-Gnatowska


Ekologia (Klimatyczna Klasa). Klasa IIIbi - 31 stycznia 2020 r.

Zajęcia na temat: Czy samochody ogrzewają miasta?
W czasie zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na różne interesujące pytania.: Jak najekologiczniej dotrzeć do szkoły?
Obejrzeli film o wpływie transportu na zmiany klimatyczne.
Wykonali doświadczenia, które odpowiedziały na pytania:
W jaki sposób samochody zanieczyszczają powietrze?

Jak pył w atmosferze wpływa na temperaturę?

Dlaczego w centrum miast jest cieplej?

Uczniowie zastanawiali się, czy podróżujemy w dobry sposób. Wymieniali wady i zalety podróżowania samochodem. Dzieci trafnie wyciągnęły wnioski, że bez chęci zmiany po stronie mieszkańców miast nie da się wprowadzić zmian korzystnych dla klimatu.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Wizyta pracownika banku PKO BP - 29 stycznia 2020 r.

W czasie zebrań z rodzicami uczniów klas 1-3 odbyły się spotkania z pracownikiem banku PKO BP. Przedstawiciel banku zaprezentował rodzicom ofertę przygotowaną dla uczniów szkół podstawowych. Opiekunowie dzieci dowiedzieli się jak założyć konto SKO oraz z jakich korzyści może skorzystać uczeń, który ulokował swoje oszczędności na rachunku SKO w PKO BP.
Przypominamy, że konto SKO:

  • przeznaczone jest dla uczniów, którzy nie ukończyli 13 roku życia,
  • opłata za otwarcie i prowadzenie konta wynosi 0 zł,
  • oprocentowanie wynosi 2,5% w skali roku,
  • kapitalizacja odsetek następuje na koniec każdego tygodnia.

p. Marta Sadowska


Dzień Ochrony Danych Osobowych - 28 stycznia 2020 r.

W ramach uczestnictwa w programie edukacyjnym "Twoje dane - Twoja sprawa" 28 stycznia 2020 r. obchodziliśmy Dzień Ochrony Danych Osobowych.
Święto to zostało ustanowione przez Komitet Ministrów Rady Europy dla upamiętnienia rocznicy otwarcia do podpisu Konwencji 108. Rady Europy - najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, który kompleksowo reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych. Ustanowiono je także z myślą o uwrażliwianiu obywateli na ochronę danych oraz informowaniu ich o przysługujących im prawach oraz o dobrych praktykach.
Również w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w naszej szkole odbyły się pogadanki, warsztaty i quizy na zajęciach wychowawczych poświęcone aktualnym zagadnieniom związanym z prawem do prywatności. Ponadto, zorganizowany został konkurs plastyczny. Uczniowie mieli za zadanie wykonać plakat promujący Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych.

p. Magdalena Rdzanek


Dzień bez Opakowań Foliowych - 23 stycznia 2020 r.

23 stycznia obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych. Jest to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów proekologicznych. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady. To najczęściej występujące śmieci na terenach zaludnionych! Produkcja foliowej torebki trwa zaledwie sekundę, używamy jej średnio około 25 minut, a jej rozkład będzie trwał nawet kilkaset lat!
Z okazji tego święta uczniowie 3bi odwiedzili wszystkie klasy, przedstawiając kolegom, koleżankom oraz nauczycielom sposoby na ograniczenie plastikowych odpadów.
Co możesz zrobić, by ograniczyć ilość plastikowych śmieci?

  • Noś ze sobą wielorazową torbę.
  • Zrób sam wielorazową torbę na zakupy. (Na przykład ze starej koszulki, to dziecinnie proste!)
  • Plastikowe torebki, które już masz, używaj wielokrotnie, a te, których nie potrzebujesz można przetworzyć na inne, przydatne rzeczy.
  • Kupuj produkty bez opakowań lub wybieraj te zapakowane w papier lub szkło.
  • Pakuj drugie śniadanie do wielorazowych opakowań.
  • Używaj bidonu na wodę.
  • Zrezygnuj ze słomek, plastikowych jednorazowych sztućców i kubeczków.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


"Razem na Święta" - 22 stycznia 2020 r.

Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji "Razem na Święta". Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
W tej edycji (grudzień 2019 roku) do naszej akcji przyłączyło się ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 10 tys. zgłoszeń!
W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom za udział w akcji.
Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!

Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN


#DzieciUcząRodziców - "Bezpieczne ferie" - 13 stycznia 2020 r.

Zbliżają się ferie zimowe, czyli okres wyjazdów i beztroskiej zabawy na śniegu i lodzie, ale to także czas zabawy w domowym zaciszu. By ferie przebiegały szczęśliwie należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 13 stycznia odbyła się trzecia lekcja z cyklu "Dzieci uczą rodziców". Tematem było bezpieczeństwo podczas ferii. W lekcji wzięli udział uczniowie klasy III bi. W trakcie zajęć dzieci poznały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w domu i poza nim podczas ferii zimowych. Następnie pokolorowały obrazek "Bezpieczne ferie" i zabrały go do domu, aby przekazać zdobytą wiedzę swoim rodzicom.

Dziewiątka bezpieczeństwa:

  1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk-miejsc do tego przeznaczonych.
  2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy - z dala od ulic, mostów, torów kolejowych! Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
  3. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
  4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
  5. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
  6. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku - tam jest bezpiecznie!
  7. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
  8. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
  9. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

Porady dla rodziców dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz Gnatowska


Jasełka na Czterech Aniołów w Katedrze Radomskiej - 12 stycznia 2020 r.

Galeria zdjęć


Uroczystości pogrzbowe Dyrektora Szkoły - śp. Tadeusza Ozimka - 10 stycznia 2020 r.

Podczas Mszy św. o godz. 12.00 w Katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu społeczność szkolna pożegnała zmarłego 5 stycznia 2020 r. śp. Tadeusza Ozimka - wieloletniego Dyrektora naszej szkoły.


Wigilia w klasie 3bi - 20 grudnia 2019 r.

Klasa 3bi spotkała się przy wigilijnym stole 20 grudnia. Przy pięknie udekorowanym stole uczniowie i nauczyciele złożyli sobie świąteczne życzenia, dzieląc się opłatkiem. Wspólnie śpiewali kolędy i opowiadali o świątecznych tradycjach w swoich domach. Świąteczny życzenia uczniom złożył także zaproszony na spotkanie ksiądz Tomasz oraz rodzice uczniów.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Boże Narodzenie bez plastiku - Święta w stylu Eko - 19 grudnia 2019 r.

Świąteczne dekoracje kojarzą się z błyskiem brokatu, a prezenty pod choinką z szelestem kolorowych papierów, folii i wstążek... Niestety, błyszczące drobinki zanieczyszczają wodę, a mieniące się kolorami opakowania prezentów po chwili spędzonej pod choinką przez setki lat będą zalegać na wysypiskach. Uczniowie klasy 3bi wiedzą, że o naszą Ziemię trzeba dbać, dlatego w tym roku postarali się, by świąteczne dekoracje były miłe dla naszych oczu i dla środowiska. Prezenty pakowane w szary papier, stroiki z szyszek i orzechów, zimowe lampiony ze starych słoików i soli, bombki z rolek po taśmie klejącej, zimowe obrazki ze starych płyt CD... Ekologiczne dekoracje wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a ich wykonywanie dostarczyło mnóstwo radości, a także satysfakcji, że ich wykonanie nie zaszkodzi środowisku. Świąteczne działania wpisują się w program innowacji Eko - to logiczne! realizowanej w klasie w bieżącym roku szkolnym.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Jasełka na Czterech Aniołów - 19 grudnia 2019 r.

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy są dla siebie życzliwi, zapominając o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowość tych świąt, 19 grudnia 2019 r., w pięknych dekoracjach odbyło się przedstawienie pt. Jasełka na Czterech Aniołów. Przedstawienie było wyjątkowe, ponieważ przybliżyło nam Historię Zbawienia od Zwiastowania do Narodzin Dzieciątka Jezus.
Uczniowie, biorący udział w projekcie, wykazali się dużymi zdolnościami aktorskimi i wokalnymi. Świetności inscenizacji dodały taniec oraz pastorałki i kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Mogliśmy też wysłuchać nastrojowych wierszy wybitnych polskich poetów: Jeremiego Przybory, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Artura Oppmana i Cypriana Kamila Norwida.

pp. Wiesława Makuch, Irmina Bisińska, Katarzyna Ziomek

Galeria zdjęć


"Uczniowie uczą uczniów języka niemieckiego" - 16 grudnia 2019 r.

W ramach nawiązania współpracy między szkołami gościliśmy w dniu 16 grudnia 2019 r. w naszej szkole uczennice (Natalię, Zuzannę oraz Natalię) z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Romualda Traugutta w Radomiu, którym towarzyszyła ich nauczycielka języka niemieckiego pani Lucyna Przychodzeń.
Uczennice przeprowadziły w klasie 8ai ciekawą lekcję pt. "Święta Bożego Narodzenia w Niemczech" w ramach akcji "Uczniowie uczą uczniów języka niemieckiego". Przy pomocy kart obrazkowych uczniowie opanowali i utrwalili słownictwo związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczennice poprowadziły ciekawą lekcję stosując różne formy i metody pracy tj. quiz Kahoot, kalambury, zgadywanka wyrazów "wisielec". Zajęcia podobały się uczniom, przyswoili dużo nowych słów w krótkim czasie. Uczniowie uczyli się przez wspólną zabawę. Mieli także okazję nawzajem się poznać.
Mamy nadzieję, że taka forma zajęć przyczyni się do popularyzacji języka niemieckiego. Chcielibyśmy kontynuować współpracę między szkołami w ramach akcji "Uczniowie uczą uczniów języka niemieckiego".

p. Sylwia Stefanowska


Co to jest zdrowie? "Nie pal przy mnie, proszę!" - 16 grudnia 2019 r.

W grudniu uczniowie klas I-III uczestniczyli w pierwszych warsztatach programu profilaktycznego "Nie pal przy mnie, proszę!", który realizowany jest w tym roku w naszej szkole. Temat pierwszego spotkania brzmiał "Co to jest zdrowie?". Na zajęciach rozpoczynających cykl warsztatów każda klasa zawarła kontrakt z prowadzącym, a także poznała maskotkę programu - wiewiórkę Wiki. Uczniowie w czasie zabaw, pogadanek i ćwiczeń warsztatowych poznały definicję zdrowia oraz sposoby na to, by dbać o swoje zdrowie. W każdej klasie dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonywały zadania. Spotkania zakończyły ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Kolejne warsztaty programu odbędą się już w styczniu.

p. Edyta Sieradz-Gnatowska


"Bezpieczny dom" - 16 grudnia 2019 r.

16 grudnia br. uczniowie klas IAi - pod opieką p. G. Wojciechowskiej i p. O. Kozickiej oraz kl IB - pod opieką p. E. Gniewek, skorzystali z zaproszenia strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu do uczestnictwa w Programie "Bezpieczny dom". Program ten powstał przy współpracy Straży Pożarnej w Radomiu z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń.
Strażacy w bardzo przystępny sposób uświadomili dzieciom jakie zagrożenia mogą napotkać we własnym domu. Wskazali sposoby postępowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Po zajęciach w "bezpiecznym domu" uczniowie mogli obejrzeć samochody strażackie, sprzęt gaśniczy wykorzystywany w trakcie działań ratowniczych.

p. Elżbieta Gniewek


"Nauczyciel na Medal 2019" - 13 grudnia 2019 r.

Miło nam poinformować, że Pani Ewa Zawadka, wieloletni nauczyciel biologii i przyrody w naszej szkole, została laureatem akcji Nauczyciel na Medal 2019, organizowanej przez Echo Dnia na terenie regionu radomskiego.
Uroczyste wręczenie medalu odbyło się 13 grudnia w Hotelu Lord w Radomiu. Gratulujemy Pani Ewie tego zaszczytnego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.


"Cały świat jest ogrodem..." - 11 grudnia 2019 r.

I na koniec - fragment wiersza mojego ulubionego polskiego poety:
Życie to jest teatr, mówisz ciągle, opowiadasz;
Maski coraz inne, coraz mylne się nakłada;
Wszystko to zabawa, wszystko to jest jedna gra
Przy otwartych i zamkniętych drzwiach.
To jest gra!
Edward Stachura

W środę 11 grudnia br. uczniowie klasy IVAi wraz z wychowawczynią i nauczycielem wspomagającym doświadczyli wspaniałych wrażeń dzięki przedstawieniu pt. "Tajemniczy ogród". Spotkanie w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu pozwoliło dzieciom dotknąć głębi szeroko rozumianej sztuki teatralnej. To barwne muzyczne widowisko w reżeserii Cezarego Domagały, to zaadaptowana na potrzeby sceny urzekająca opowieść Frances Hodgson Burnett. "Tajemniczy ogród" jest wzruszającą i ponadczasową opowieścią o mocy przyjaźni, a także o wszechpotężnej sile natury i przyrody.
To mądre i barwne widowisko nie tylko dla młodych widzów. Przedstawienie ze wspaniałą muzyką skomponowaną przez Tomasza Bajerskiego, spotkało się z miłym przyjęciem uczniów. Spektakl nie tylko bawił, ale także uczył i chwytał za serca. Spotkanie dostarczyło uczniom wielu pozytywnych wrażeń. Teatr to sztuka, obraz, człowiek i taniec - niesamowite emocje, których ślad pozostaje w nas na zawsze.
Bezpośrednio po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w krótkim spotkaniu zatytułowanym "Teatr od kulis", podczas którego mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy o teatrze. Stojąc na scenie mogli się poczuli się jak aktorzy.

pp. Karolina Pawelec, Paulina Świgoń-Kawińska


Dekorowanie pierniczków - warsztaty kulinarne w TIK TAK - 11 grudnia 2019 r.

Świąteczne warsztaty dekorowania pierników to pyszna i kreatywna zabawa. Podczas zajęć dzieci z klasy 3bi ozdabiały pierniki kolorowym lukrem i posypkami. Wspólnie stworzyły oryginalne i niepowtarzalne pierniczki. Gotowe już smakołyki pakowały w folie i zawiązywały na nich wstążeczki. Takie pachnące cudeńka wręczą swoim bliskim. W nagrodę za ciężką pracę dzieci mogły pobawić się w kąciku zabaw.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Mikołajki w klasie 3bi - 6 grudnia 2019 r.

Uczniowie klasy 3bi w ostatnim czasie bardzo starali się, by swoim zachowaniem zasłużyć na wizytę ulubionego świętego. 6 grudnia długo wyczekiwany gość dotarł do klasy. Święty Mikołaj rozdał dzieciom wyjątkowe upominki, opowiedział o pracy Mikołaja, wspólnie z dziećmi narysował zimowy obrazek na szkolnej tablicy i zapozował do wspólnych zdjęć. Wizycie Mikołaja towarzyszył także smaczny poczęstunek - niespodzianka przygotowana przez rodziców. Tego dnia swoje imieniny obchodził także jeden z uczniów - koledzy i koleżanki odśpiewali radosne "Sto lat" życząc klasowemu Mikołajowi wszystkiego najlepszego.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Warsztaty modelarskie w Castoramie - 6 grudnia 2019 r.

6 grudnia br. uczniowie klasy Ib pod opieką p. E Gniewek uczestniczyli w warsztatach modelarskich organizowanych przez Castoramę. Dzieci zapoznały się z procesem obróbki drewna. Samodzielnie zbiły z deseczek choinkę i ozdobiły ją. Pracowały z dużym zaangażowaniem i efekt pracy był imponujący. Wykonane choinki będą dopełnieniem świątecznych dekoracji w domach uczniów.

p. Elżbieta Gniewek


#DzieciUcząRodziców - "Pomocne serce" - 6 grudnia 2019 r.

Klasa 3bi bierze udział w organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego i objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pod nazwą "Dzieci uczą rodziców", trwającej do końca roku szkolnego 2019/20. Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców". Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu. Realizowane będą tematy związane z bezpieczeństwem w szkole, na drodze, podczas zimowego i letniego wypoczynku, w Internecie, ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią.
Grudzień to miesiąc wyjątkowy. To czas pomagania i dzielenia się z innymi. 6 grudnia w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców" odbyła się lekcja na temat "Pomocne serce".

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Wyjście do Banku PKO BP w Radomiu - 5 grudnia 2019 r.

5 grudnia 2019 r. uczniowie klasy IAi i IIIAi wybrali się do Banku PKO BP. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z funkcjonowaniem banku. W tajniki bankowości wprowadził uczniów pracownik tej instytucji, który odpowiadał na wszystkie dociekliwe pytania. Przeprowadził także z uczniami rozmowę na temat korzyści płynących z oszczędzania. Ponadto uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jak zabezpieczone są pieniądze przed fałszowaniem oraz jakie są sposoby na ich szybkie przeliczanie. Pracownik banku przygotował również zagadki ekonomiczne z nagrodami. Miłym akcentem wizyty w banku było spotkanie z bardzo zajętą i zapracowaną Panią Dyrektor. Mimo wielu obowiązków poświęciła uczniom kilka chwil na krótką rozmowę o pracy w banku. Na zakończenie tej niecodziennej lekcji, wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki z logo banku.

pp. J. Chrzanowska, M. Kierzkowska, G. Wojciechowska


Warsztaty w Castoramie - 4 grudnia 2019 r.

4 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 3bi uczestniczyli w zajęciach Majsterkowo w Castoramie. Były to warsztaty na których dzieci samodzielnie majsterkowały i rozwijały umiejętności manualne. Uczniowie wykonywali drewniane eko- choinki, które będą pięknymi świątecznymi stroikami. Dzieci przy okazji zdobyły wiedzę o ochronie środowiska i ekologii. Każde dziecko dostało upominek za świetnie wykonaną pracę.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - 3 grudnia 2019 r.

Przeczytaj sprawozdanie z wycieczki Amelii Cybulskiej z kl.6b


Finał akcji charytatywnej "Zostań Świętym Mikołajem"

W listopadzie 2019 roku uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę słodyczy na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci. Akcja była prowadzona na terenie szkoły, a także dzięki uprzejmości Pana Prezesa PSS Społem, w jednym ze sklepów sieci. Darczyńcy mogli wesprzeć zbiórkę przynosząc słodkie upominki, którymi w okresie świątecznym obdarowani zostaną podopieczni z Domu Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim.
Akcja charytatywna "Zostań Święty Mikołajem" to jedno z największych i cieszących się zainteresowaniem przedsięwzięć w PSP 13. Wpisuje się w tradycję szkoły. Jest to już druga akcja, pierwsza odbyła się w ubiegłym roku. To niesamowite wydarzenie, które uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych, rozwija uczucie empatii i kształtuje pozytywną postawę wobec potrzebujących. Uczniowie wzięli udział w tej akcji pod opieką nauczycieli, a także we współpracy z parafialnym Caritas. Podczas tegorocznej zbiórki, darczyńcy wykazali się wielkim sercem i zaangażowaniem. Przygotowano mnóstwo paczek ze słodkościami z myślą o podopiecznych Domu Matki i Dziecka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się wrażliwością na potrzeby innych.

p. Marta Sadowska


Armia Świętych Uśmiechniętych dla Chorych Dzieci 2019 - 2 grudnia 2019 r.

Już po raz drugi włączyliśmy się w akcję "Armia Świętych Uśmiechniętych dla Chorych Dzieci". Akcja to świąteczna zbiórka artykułów szkolnych, zabawek, słodyczy i innych upominków dla dzieci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i radomskich szpitali. Przekazane dary staną się częścią świątecznych paczek, które już niebawem Armia Świętych Uśmiechniętych wręczać będzie dzieciom, przy okazji bawiąc się z nimi, umilając trudny czas walki z chorobą.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej zbiórce za rok!

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Andrzejki w świetlicy szkolnej - 29 listopada 2019 r.

29 listopada 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyły się tradycyjne Andrzejki. Celem wspólnej zabawy było: bogacenie wiedzy o tradycjach i obyczajach związanych z Andrzejkami oraz integracja społeczności szkolnej. Dzieci z klas 0-3 bawiły się wspaniale. Sprawiło im to dużo radości i wywołało wiele pozytywnych emocji. W roli wróżek wystąpiły starsze koleżanki z klasy 7c, które przebrane w piękne stroje ze swojego zadania wywiązały się znakomicie. O organizację, dekorację, magiczny klimat i nastrój podczas andrzejkowych wróżb zadbały panie ze świetlicy. Pan E. Ekiert udokumentował to wydarzenie na zdjęciach.

Galeria zdjęć


Międzynarodowy Dzień Kredki - 25 listopada 2019 r.

25 listopada 2019 r. po raz kolejny dzieci z kl. 0-3 wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kredki. Celem udziału uczniów we wspólnym rysowaniu było: rozwijanie zdolności plastycznych poprzez integrację i dobrą zabawę. Wszystkie dzieci wykonały wspaniałe prace plastyczne. Każdy "artysta" otrzymał dyplom za udział oraz coś słodkiego. Prace wykonane przez dzieci są prezentowane na terenie naszej szkoły. O miłą atmosferę podczas rysowania zadbały organizatorki: pp. M.Bartel, B.Zych, M.Ciesielska oraz p. E.Ekert, który zrobił dzieciom wspaniałe zdjęcia.

Galeria zdjęć


Europejski Tydzień Redukcji Odpadów - 16-24 listopada 2019 r.

W dniach 16-24 listopada obchodziliśmy tegoroczny Europejski Tydzień Redukcji Odpadów. Wydarzenia organizowane w trakcie Tygodnia mają zwracać uwagę na ogrom produkowanych śmieci oraz popularyzować sposoby ograniczania ich ilości i odpowiedniego postępowania z odpadami.
Ustanowienie Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów było częścią przyjętej w 2005 r. przez Komisję Europejską "Strategii tematycznej w sprawie zapobiegania powstawaniu odpadów i ich recyklingu". Po raz pierwszy Tydzień zorganizowano w 2007 r.
W ramach tego wydarzenia 19 listopada w naszej szkole odbyły się ekologiczne warsztaty. Uczestnicy poznali sposób na wykorzystanie starego, niepotrzebnego t-shirtu - z przyniesionych na zajęcia koszulek powstały ekologiczne torby. Dzięki spotkaniu stare koszulki dostały "drugie życie", a uczestnicy - dawkę ekologicznej wiedzy i ćwiczeń motoryki małej.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Narodowe Święto Niepodległości - 8 listopada 2019 r.

Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.
Wolność - to wśród życia gór i chmur
Poprzez każdy bór znać przejście.
/M. Grechuta/

Dzień 8 listopada 2019 roku w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem tego dnia odbyła się uroczysta akademia poświęcona najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły.
Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowała młodzież z klas: IVAi, VC oraz VIIIBi. Uczniowie zaprezentowali program muzyczno-poetycki z wykorzystaniem pokazu multimedialnego, na który składały się wiersze polkich poetów: Marii Konopnickiej, Czesława Janczarskiego czy Ryszarda Przymusa oraz pięknie zaśpiewane pieśni patriotyczne: "Rota", "Wojenko, wojenko".
Apel wprowadził w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Pokolenia Polaków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.
Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Młodzież szkolna w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Oficjalną część akademii zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.

pp. Karolina Pawelec, Stanisława Wachowicz, Paulina Świgoń-Kawińska

Zdjęcia z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji "Szkoła do hymnu".
W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN


Dzień Zdrowego Śniadania w klasie 3bi - 8 listopada 2019 r.

8 listopada obchodzony jest Dzień Zdrowego Śniadania. W klasie 3bi wszyscy uczniowie wiedzą, jak ważny jest ten posiłek. W tym roku ten wyjątkowy dzień uczcili przygotowując wspólnie pyszną sałatkę owocową, poznając przy tym właściwości odżywcze owoców. Każdy uczeń przyniósł swoje ulubione owoce, które zostały starannie umyte, pokrojone i z zapałem wymieszane. Pyszna sałatka zniknęła z misek w ekspresowym tempie!

p. Edyta Sieradz-Gnatowska


"Szkoła pamięta" - 1 października - 6 listopada 2019 r.

W ramach akcji MEN "Szkoła pamięta" uczniowie klas 4-8 odwiedzili cmentarz katolicki położony przy ul. Limanowskiego. Dzieci zapaliły znicze jako wyraz pamięci i szacunku dla tych, co odeszli. Uczniowie odwiedzili groby polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920, żołnierzy 72. pułku piechoty poległych w 1939 roku, sześciu żołnierzy AK, członków Szarych Szeregów. Wielkie zainteresowanie wzbudziły pomniki, m.in. poświęcony 30 Strażakom służby pomocniczej rozstrzelanym 7 lipca 1944 roku przez Niemców pod murem cmentarnym, poświęcony więźniom politycznym okresu stalinowskiego i Sybirakom, pomnik pamięci pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, pomnik poświęcony oficerom i żołnierzom zamordowanym przez NKWD.
Uczniowie klas 0-3 uczcili pamięć bohaterów poprzez uporządkowanie i zapalenie zniczy na Grobie Nieznanego Żołnierza znajdującego się przed kościołem św. Stanisława Biskupa w Radomiu. Historia obelisku zaczęła się nocą z 2 na 3 maja 1925 r. Tej nocy przed dawną cerkwią prawosławną nieznani fundatorzy położyli marmurową płytę. Na niej umieszczono napis: "Nieznanemu żołnierzowi poległemu w obronie ojczyzny". Pod płytą złożone zostały prochy poległych pod Anielinem i Laskami żołnierzy 1. Brygady Legionów Polskich.

p. Marta Sadowska

Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji "Szkoła pamięta", która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Do akcji "Szkoła pamięta" przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Łączę wyrazy szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN


Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych - 28 października 2019 r.

28 października br. to był dzień szczególny w naszej szkole dla wszystkich dzieci uczących się języka angielskiego oraz kultury krajów anglojęzycznych. W klasach 4-8 nauczyciele angliści zorganizowali specjalne Halloween'owe zajęcia, aby przybliżyć dzieciakom pochodzenie tego święta i tradycje z nim związane. Dzieci rozwiązywały rebusy, wykreślani, zagadki, wykonywały maski, kostiumy i wymyślały "straszne hasła" związane z tym dniem. Był to zatem dzień pracowity i bardzo dla wszystkich twórczy. Odbył się szkolny konkurs na najstraszniejszą dynię, zjadanie jabłek ze sznurka czyli apple bobbibg oraz robienie mumii z papieru toaletowego. Stroiliśmy pracownię językową przeróżnymi śmiesznymi i strasznymi zarazem dekoracjami. Wszystkie dzieci dobrze znały zabawę "cukierek albo psikus" więc słodyczy było pod dostatkiem. Cały dzień zakończył się sukcesem. Teraz każdy wie, i mniejszy i większy, że Halloween to fajna zabawa.

p. Katarzyna Zając-Brodecka


Ślubownie uczniów klas pierwszych - 24 października 2019 r.

24 października 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Ślubowanie i pasowanie to bardzo ważna uroczystość w szkolnym kalendarzu. Uczniowie odświętnie ubrani i bardzo przejęci zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne i wokalne. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem zaproszonych gości. Mali artyści zostali nagradzani gromkimi brawami. Swoją postawą uczniowie udowodnili, iż są godni i gotowi by stać się prawdziwymi uczniami. Wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Następnie wicedyrektor szkoły pani Małgorzata Filipiak i przewodniczący Rady Rodziców pan Wojciech Jopek dokonali symbolicznego pasowania na ucznia. Oficjalnie pierwszaki zostały przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Po zakończonej części oficjalnej uczniowie otrzymali życzenia, legitymacje szkolne oraz drobne upominki od Rady Rodziców i Banku PKO SA.
Ta szkolna uroczystość dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wiele wzruszeń, nauczycielom dumy i radości z nowo przyjętych uczniów.

Nauczyciele: pp. Grażyna Wojciechowska, Olga Kozicka, Elżbieta Gniewek


Niezwykła lekcja kleksografii w klasie 4ai - 19 października 2019 r.

Dnia 19 października 2019 roku, uczniowie klasy 4ai, zafascynowani lekturą i niezwykłym profesorem - Ambrożym Kleksem, przenieśli się do magicznej Akademii, by wziąć udział w zajęciach "Kleksografii".
"Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się po papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci. Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których dopisujemy odpowiednie historyjki [.]". (Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa).
Stosując się do tych zaleceń czwartoklasiści przystąpili do pracy. Na białych arkuszach papieru wykonywali kleksy, które przybierały przeróżne kształty i postaci: motyle, żuczki, jednorożce, chomiki... Okazało się, że zwykła plama może stać się psem, bykiem czy bohaterem ulubionej bajki. Czwartoklasiści z radością odkrywali symetrycznie odbite kształty. Następnie tytułowali swoje kleksowe obrazki i opisywali je. Oceny i pochwały zastąpiły kolorowe piegi.
Lekcja była niezwykle ciekawa i kreatywna. To była fantastyczna przygoda zainspirowana twórczością Jana Brzechwy. Pokazała ona uczniom niewyczerpaną moc wyobraźni. Na koniec obejrzeliśmy fragment filmu ukazujący lekcję kleksografii w Akademii pana Kleksa.

pp. Karolina Pawelec, Paulina Świgoń-Kawińska


Zbieramy - Sortujemy - Zmieniamy - 16 października 2019 r.

16 października 2019 roku klasa 3b wybrała się na wycieczkę do lasu. Uczniowie obserwowali przyrodę i zachodzące zmiany jesienią. Poznali warstwową budowę lasu, prowadzili własne obserwacje i sporządzali notatki z zajęć. Niezwykłym doświadczeniem dla dzieci było poznawanie faktury drzew i kalkowanie ich kory. Z lasu uczniowie przywieźli zebrany materiał przyrodniczy z którego wykonali makietę lasu.
Podczas długiego spaceru przez las uczniowie postanowili pozbierać rozrzucone w lesie śmieci.
W ten sposób przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata 2019" - "Zbieramy - Sortujemy - Zmieniamy". Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem zbierały odpady, papierki, butelki, dobrze się przy tym bawiąc.


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 11 października 2019 r.

Dzień 11 października 2019 roku był bardzo szczególnym i uroczystym dniem dla wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły. Obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas 7a, 7c oraz 8a przygotowali krótką, zabawną i związaną z tematem akademię dla nauczycieli oraz pracowników szkoły, w organizacji której pomogły im panie Katarzyna Zając-Brodecka oraz Anna Rudny. Podczas występu nie brakowało uśmiechu, radości oraz oklasków. Uczniowie nieco stremowani, dali wspaniały popis swoich talentów aktorskich i recytatorskich. Po wystąpieniu młodzi aktorzy rozdali gościom róże oraz złożyli serdeczne życzenia z okazji ich święta.


Gratulacje dla Ignacego! - 8 października 2019 r.

Uczeń klasy IIai Ignacy B. zajmuje pierwsze miejsce na liście osób, które na swoim koncie zgromadziły najwięcej oszczędności. W podziękowaniu za systematyczność oszczędzania Ignacy otrzymał nagrody rzeczowe. Gratulujemy i życzymy góry oszczędności!

Opiekunowie SKO


Wyjście do "MammaLeo" klasy 3a - 3 października 2019 r.

W czwartek 3 października klasa 3a pod opieką J. Chrzanowskiej i M. Kierzkowskiej z okazji Dnia Chłopaka wybrała się do restauracji MammaLeo na warsztaty kulinarne. Zajęcia okazały się bardzo interesujące i smakowite. Było dużo pracy, emocji i śmiechu. Każdy uczeń miał swoje zadanie do wykonania. Jednak warto było popracować dla wyśmienitego efektu końcowego. Pizze wyszły pyszne i pachnące. Mniam...

pp. Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska


Śladami Żeromskiego i Sienkiewicza - 3 października 2019 r.

W środę, 3 października 2019 r., klasy Va, VIIa i VIIIb wraz z wychowawcami pp. Ewą Zawadką, Eweliną Kiliańską, Jadwigą Popiel oraz pp. Joanną Warowną i Irminą Bisińską wyjechały na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
Odwiedziliśmy Ciekoty i Oblęgorek, miejscowości kojarzone z dwoma wybitnymi Polakami - Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem. Wycieczka była bardzo ciekawa, ale mnie szczególnie zainteresował dworek w Ciekotach, w którym mieszkał Stefan Żeromski z rodzicami. Niezmiernie podobał mi się sam budynek jak i jego wnętrze. Urzekł mnie przede wszystkim widok ganku, porośniętego dzikim winem. Gdy zwiedzałam pokoje, zachwyciła mnie niezwykła szczegółowość mebli, a także staranne urządzenie każdego pomieszczenia. Moją uwagę przykuły drewniana toaletka należąca do matki pisarza, bujany fotel z pikowanym siedziskiem oraz zabytkowy samowar. W pamięci zapadły mi również śliczne fiolki i ozdobne, kolorowe buteleczki.
Myślę,że cała wycieczka była udana. Uważam też, że powinniśmy częściej odwiedzać miejsca, które nie tylko zachwycają swoim pięknem, ale uczą literatury, historii i innych przedmiotów w niekonwencjonalny sposób.

Amelia Brodnicka kl. VII b


"Od ziarenka do bochenka" - 1 października 2019 r.

W dniu 1 października uczniowie kl Ib uczestniczyli w warsztatach "Od ziarenka do bochenka" organizowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej. W trakcie zajęć dzieci poznały proces powstawania chleba. Dowiedziały się, gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzano mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb i co to jest pieczywo obrzędowe. Na zajęciach dzieci samodzielnie pozyskiwały mąkę oraz formowały bułkę z ciasta drożdżowego, która została wypieczona. Po pracy "mali piekarze" zwiedzali zabytkowe obiekty zgromadzone na terenie Skansenu.


Grupa 0ai Wyjście do "Krainy Marzeń" w Radomiu - 27 września 2019 r.

W piątek, 27 września 2019 r. grupa 0ai pod opieką p. Jolanty Klas i p. Katarzyny Nowak w ramach prezentu z okazji Dnia Chłopaka wyruszyła na wycieczkę do "Krainy Marzeń". Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji: trzy piętrowej konstrukcji z torem przeszkód, basenem z piłeczkami, spiralnych zjeżdżalni, dmuchanego zamku do skakania, ścianki wspinaczkowej. Poza tym dzieci, mogły budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z jeździków i bujaków.
Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

p. Jolanta Klas, p Katarzyny Nowak


Ognisko integracyjne klas IVai i IVb - 25 września 2019 r.

25 września klasy IVai i IVb wraz z wychowawczyniami i nauczycielem wspomagającym, wybrały się na ognisko integracyjne do Nadleśnictwa Janiszew.
Wyjątkowy nastrój sprzyjał opowieściom o zainteresowaniach i pasjach. Uczniowie grali w piłkę, a także samżyli kiełbaski i inne przysmaki. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze, nie było czasu na nudę, a wszystkim dopisywał humor. Atmosfera ogniska przyczyniła się do lepszego poznania koleżanek i kolegów.

pp. Karolina Pawelec, Magdalena Gawor, Paulina Świgoń-Kawińska


Wycieczka do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej - 25 września 2019 r.

Dnia 25 września 2019 r. uczniowie klas 6b i 7b wybrali się na wycieczkę do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Muzeum im. Orła Białego to wspaniałe miejsce w popularyzowaniu i krzewieniu wiedzy o dziejach polskiego oręża wojskowego - od powstań do drugiej wojny światowej. Pasjonaci podniebnych maszyn mogli podziwiać zgromadzone na placu myśliwce i poznać historie "lotniczej szachownicy" znaku rodzącego się w 1918 r. lotnictwa polskiego. Armaty, działa przeciwlotnicze oraz karabiny maszynowe oglądane z bliska zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. Uczniowie z ciekawością wysłuchali szczegółowych i obszernych informacji dotyczących niemalże każdego eksponatu. Wyjazd do Muzeum im. Orła Białego to jedno z wielu działań jakie nasza szkoła realizuje włączając się w uczczenie obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej.


Z wizytą w Bibliotece... - 24 września 2019 r.

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.
Rene Descartes

Dnia 24 września 2019 roku klasa 4a wraz z pp. Karoliną Pawelec i Pauliną Świgoń-Kawińską wybrała się do Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu. Celem wizyty było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania literaturą, poznanie pracy bibliotekarza oraz wyrabianie nawyku korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Klasa zapoznała się z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobami wypożyczania i magazynowania książek. Pani bibliotekarka przedstawiła także dzieciom zasady korzystania z katalogów bibliotecznych oraz zaprezentowała książki napisane alfabetem Braille'a. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, samodzielnie wyszukując pozycje książkowe.
Zajęcia czytelnicze zakończyły się niespodzianką - Teatrzykiem Kamishibai. To papierowy tearzyk ilustracji wywodzący się z Japonii. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Uczniowie z uśmiechami na twarzach opuścili bibliotekę i obiecali, że będą częściej korzystali z księgozbiorów i możliwości, jakie stwarza biblioteka.

pp. Karolina Pawelec, Paulina Świgoń-Kawińska


Cześć ich pamięci! - 20 września 2019 r.

Osiemdziesiąt lat temu wybuchła najtragiczniejsza w dziejach wojna światowa. Wśród nas jest coraz mniej świadków tamtych dni. Pamięć o tych, którzy przeżyli i o tych, których nie ma już, uczcili uczniowie klas VIIIbi i VIIIc, przygotowując szkolną akademię. W programie znalazły się wiersze polskich poetów, żołnierskie pieśni oraz historyczne wspomnienie wojennej tragedii świata i naszego narodu.

pp. M. Rdzanek, J. Popiel

Zdjęcia na portalu cozadzien.pl


Bieg z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - 20 września 2019 r.


"Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" - 13 września 2019 r.

W związku z akcją "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" - 13 września uczniowie klasy Ib pod opieką wychowawcy p. E Gniewek sprawdzali w praktyce swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wyposażeni w kamizelki odblaskowe spacerowali ulicami miasta, przechodzili przez oznakowane przejścia dla pieszych i przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Rozpoznawali znaki drogowe. Utrwalali zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 - 2 września 2019 r.

Zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego