Strona główna Aktualności Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Zielona Szkoła

BIP

Napisz do nas

A K T U A L N O Ś C I

Narodowe Święto Niepodległości - 8 listopada 2019 r.

Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście.
Wolność - to wśród życia gór i chmur
Poprzez każdy bór znać przejście.
/M. Grechuta/

Dzień 8 listopada 2019 roku w naszej szkole miał niecodzienny charakter, bowiem tego dnia odbyła się uroczysta akademia poświęcona najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Część oficjalną uroczystości rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły.
Apel z okazji Święta Niepodległości przygotowała młodzież z klas: IVAi, VC oraz VIIIBi. Uczniowie zaprezentowali program muzyczno-poetycki z wykorzystaniem pokazu multimedialnego, na który składały się wiersze polkich poetów: Marii Konopnickiej, Czesława Janczarskiego czy Ryszarda Przymusa oraz pięknie zaśpiewane pieśni patriotyczne: "Rota", "Wojenko, wojenko".
Apel wprowadził w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Pokolenia Polaków walczyły o wolną i niepodległą Polskę. To im od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.
Interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Młodzież szkolna w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Oficjalną część akademii zakończono wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.

Karolina Pawelec, Stanisława Wachowicz, Paulina Świgoń-Kawińska

Zdjęcia z akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości


Dzień Zdrowego Śniadania w klasie 3bi - 8 listopada 2019 r.

8 listopada obchodzony jest Dzień Zdrowego Śniadania. W klasie 3bi wszyscy uczniowie wiedzą, jak ważny jest ten posiłek. W tym roku ten wyjątkowy dzień uczcili przygotowując wspólnie pyszną sałatkę owocową, poznając przy tym właściwości odżywcze owoców. Każdy uczeń przyniósł swoje ulubione owoce, które zostały starannie umyte, pokrojone i z zapałem wymieszane. Pyszna sałatka zniknęła z misek w ekspresowym tempie!


"Szkoła pamięta" - 6 listopada 2019 r.

W ramach akcji MEN "Szkoła pamięta" uczniowie klas 4-8 odwiedzili cmentarz katolicki położony przy ul. Limanowskiego. Dzieci zapaliły znicze jako wyraz pamięci i szacunku dla tych, co odeszli. Uczniowie odwiedzili groby polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920, żołnierzy 72. pułku piechoty poległych w 1939 roku, sześciu żołnierzy AK, członków Szarych Szeregów. Wielkie zainteresowanie wzbudziły pomniki, m.in. poświęcony 30 Strażakom służby pomocniczej rozstrzelanym 7 lipca 1944 roku przez Niemców pod murem cmentarnym, poświęcony więźniom politycznym okresu stalinowskiego i Sybirakom, pomnik pamięci pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, pomnik poświęcony oficerom i żołnierzom zamordowanym przez NKWD.
Uczniowie klas 0-3 uczcili pamięć bohaterów poprzez uporządkowanie i zapalenie zniczy na Grobie Nieznanego Żołnierza znajdującego się przed kościołem św. Stanisława Biskupa w Radomiu. Historia obelisku zaczęła się nocą z 2 na 3 maja 1925 r. Tej nocy przed dawną cerkwią prawosławną nieznani fundatorzy położyli marmurową płytę. Na niej umieszczono napis: "Nieznanemu żołnierzowi poległemu w obronie ojczyzny". Pod płytą złożone zostały prochy poległych pod Anielinem i Laskami żołnierzy 1. Brygady Legionów Polskich.


Dzień Kultury Krajów Anglojęzycznych - 28 października 2019 r.

28 października br. to był dzień szczególny w naszej szkole dla wszystkich dzieci uczących się języka angielskiego oraz kultury krajów anglojęzycznych. W klasach 4-8 nauczyciele angliści zorganizowali specjalne Halloween'owe zajęcia, aby przybliżyć dzieciakom pochodzenie tego święta i tradycje z nim związane. Dzieci rozwiązywały rebusy, wykreślani, zagadki, wykonywały maski, kostiumy i wymyślały "straszne hasła" związane z tym dniem. Był to zatem dzień pracowity i bardzo dla wszystkich twórczy. Odbył się szkolny konkurs na najstraszniejszą dynię, zjadanie jabłek ze sznurka czyli apple bobbibg oraz robienie mumii z papieru toaletowego. Stroiliśmy pracownię językową przeróżnymi śmiesznymi i strasznymi zarazem dekoracjami. Wszystkie dzieci dobrze znały zabawę "cukierek albo psikus" więc słodyczy było pod dostatkiem. Cały dzień zakończył się sukcesem. Teraz każdy wie, i mniejszy i większy, że Halloween to fajna zabawa.

p. Katarzyna Zając-Brodecka


Niezwykła lekcja kleksografii w klasie 4ai - 19 października 2019 r.

Dnia 19 października 2019 roku, uczniowie klasy 4ai, zafascynowani lekturą i niezwykłym profesorem - Ambrożym Kleksem, przenieśli się do magicznej Akademii, by wziąć udział w zajęciach "Kleksografii".
"Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się po papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci. Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których dopisujemy odpowiednie historyjki [.]". (Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa).
Stosując się do tych zaleceń czwartoklasiści przystąpili do pracy. Na białych arkuszach papieru wykonywali kleksy, które przybierały przeróżne kształty i postaci: motyle, żuczki, jednorożce, chomiki... Okazało się, że zwykła plama może stać się psem, bykiem czy bohaterem ulubionej bajki. Czwartoklasiści z radością odkrywali symetrycznie odbite kształty. Następnie tytułowali swoje kleksowe obrazki i opisywali je. Oceny i pochwały zastąpiły kolorowe piegi.
Lekcja była niezwykle ciekawa i kreatywna. To była fantastyczna przygoda zainspirowana twórczością Jana Brzechwy. Pokazała ona uczniom niewyczerpaną moc wyobraźni. Na koniec obejrzeliśmy fragment filmu ukazujący lekcję kleksografii w Akademii pana Kleksa.

pp. Karolina Pawelec, Paulina Świgoń-Kawińska


Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 11 października 2019 r.

Dzień 11 października 2019 roku był bardzo szczególnym i uroczystym dniem dla wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły. Obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas 7a, 7c oraz 8a przygotowali krótką, zabawną i związaną z tematem akademię dla nauczycieli oraz pracowników szkoły, w organizacji której pomogły im panie Katarzyna Zając-Brodecka oraz Anna Rudny. Podczas występu nie brakowało uśmiechu, radości oraz oklasków. Uczniowie nieco stremowani, dali wspaniały popis swoich talentów aktorskich i recytatorskich. Po wystąpieniu młodzi aktorzy rozdali gościom róże oraz złożyli serdeczne życzenia z okazji ich święta.


Gratulacje dla Ignacego! - 8 października 2019 r.

Uczeń klasy IIai Ignacy B. zajmuje pierwsze miejsce na liście osób, które na swoim koncie zgromadziły najwięcej oszczędności. W podziękowaniu za systematyczność oszczędzania Ignacy otrzymał nagrody rzeczowe. Gratulujemy i życzymy góry oszczędności!

Opiekunowie SKO


Wyjście do "MammaLeo" klasy 3a - 3 października 2019 r.

W czwartek 3 października klasa 3a pod opieką J. Chrzanowskiej i M. Kierzkowskiej z okazji Dnia Chłopaka wybrała się do restauracji MammaLeo na warsztaty kulinarne. Zajęcia okazały się bardzo interesujące i smakowite. Było dużo pracy, emocji i śmiechu. Każdy uczeń miał swoje zadanie do wykonania. Jednak warto było popracować dla wyśmienitego efektu końcowego. Pizze wyszły pyszne i pachnące. Mniam...

pp. Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska


Śladami Żeromskiego i Sienkiewicza - 3 października 2019 r.

W środę, 3 października 2019 r., klasy Va, VIIa i VIIIb wraz z wychowawcami pp. Ewą Zawadką, Eweliną Kiliańską, Jadwigą Popiel oraz pp. Joanną Warowną i Irminą Bisińską wyjechały na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
Odwiedziliśmy Ciekoty i Oblęgorek, miejscowości kojarzone z dwoma wybitnymi Polakami - Stefanem Żeromskim i Henrykiem Sienkiewiczem. Wycieczka była bardzo ciekawa, ale mnie szczególnie zainteresował dworek w Ciekotach, w którym mieszkał Stefan Żeromski z rodzicami. Niezmiernie podobał mi się sam budynek jak i jego wnętrze. Urzekł mnie przede wszystkim widok ganku, porośniętego dzikim winem. Gdy zwiedzałam pokoje, zachwyciła mnie niezwykła szczegółowość mebli, a także staranne urządzenie każdego pomieszczenia. Moją uwagę przykuły drewniana toaletka należąca do matki pisarza, bujany fotel z pikowanym siedziskiem oraz zabytkowy samowar. W pamięci zapadły mi również śliczne fiolki i ozdobne, kolorowe buteleczki.
Myślę,że cała wycieczka była udana. Uważam też, że powinniśmy częściej odwiedzać miejsca, które nie tylko zachwycają swoim pięknem, ale uczą literatury, historii i innych przedmiotów w niekonwencjonalny sposób.

Amelia Brodnicka kl. VII b


"Od ziarenka do bochenka" - 1 października 2019 r.

W dniu 1 października uczniowie kl Ib uczestniczyli w warsztatach "Od ziarenka do bochenka" organizowanych przez Muzeum Wsi Radomskiej. W trakcie zajęć dzieci poznały proces powstawania chleba. Dowiedziały się, gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzano mąkę, co to jest zakwas, jak tradycyjnie wypieka się chleb i co to jest pieczywo obrzędowe. Na zajęciach dzieci samodzielnie pozyskiwały mąkę oraz formowały bułkę z ciasta drożdżowego, która została wypieczona. Po pracy "mali piekarze" zwiedzali zabytkowe obiekty zgromadzone na terenie Skansenu.


Grupa 0ai Wyjście do "Krainy Marzeń" w Radomiu - 27 września 2019 r.

W piątek, 27 września 2019 r. grupa 0ai pod opieką p. Jolanty Klas i p. Katarzyny Nowak w ramach prezentu z okazji Dnia Chłopaka wyruszyła na wycieczkę do "Krainy Marzeń". Celem wycieczki było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji: trzy piętrowej konstrukcji z torem przeszkód, basenem z piłeczkami, spiralnych zjeżdżalni, dmuchanego zamku do skakania, ścianki wspinaczkowej. Poza tym dzieci, mogły budować obiekty z dużych klocków oraz korzystać z jeździków i bujaków.
Zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń dzieci wróciły z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.

p. Jolanta Klas, p Katarzyny Nowak


Ognisko integracyjne klas IVai i IVb - 25 września 2019 r.

25 września klasy IVai i IVb wraz z wychowawczyniami i nauczycielem wspomagającym, wybrały się na ognisko integracyjne do Nadleśnictwa Janiszew.
Wyjątkowy nastrój sprzyjał opowieściom o zainteresowaniach i pasjach. Uczniowie grali w piłkę, a także samżyli kiełbaski i inne przysmaki. Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze, nie było czasu na nudę, a wszystkim dopisywał humor. Atmosfera ogniska przyczyniła się do lepszego poznania koleżanek i kolegów.

pp. Karolina Pawelec, Magdalena Gawor, Paulina Świgoń-Kawińska


Wycieczka do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej - 25 września 2019 r.

Dnia 25 września 2019 r. uczniowie klas 6b i 7b wybrali się na wycieczkę do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Muzeum im. Orła Białego to wspaniałe miejsce w popularyzowaniu i krzewieniu wiedzy o dziejach polskiego oręża wojskowego - od powstań do drugiej wojny światowej. Pasjonaci podniebnych maszyn mogli podziwiać zgromadzone na placu myśliwce i poznać historie "lotniczej szachownicy" znaku rodzącego się w 1918 r. lotnictwa polskiego. Armaty, działa przeciwlotnicze oraz karabiny maszynowe oglądane z bliska zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie. Uczniowie z ciekawością wysłuchali szczegółowych i obszernych informacji dotyczących niemalże każdego eksponatu. Wyjazd do Muzeum im. Orła Białego to jedno z wielu działań jakie nasza szkoła realizuje włączając się w uczczenie obchodów 80-lecia wybuchu II wojny światowej.


Z wizytą w Bibliotece... - 24 września 2019 r.

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.
Rene Descartes

Dnia 24 września 2019 roku klasa 4a wraz z pp. Karoliną Pawelec i Pauliną Świgoń-Kawińską wybrała się do Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu. Celem wizyty było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania literaturą, poznanie pracy bibliotekarza oraz wyrabianie nawyku korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Klasa zapoznała się z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobami wypożyczania i magazynowania książek. Pani bibliotekarka przedstawiła także dzieciom zasady korzystania z katalogów bibliotecznych oraz zaprezentowała książki napisane alfabetem Braille'a. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach, samodzielnie wyszukując pozycje książkowe.
Zajęcia czytelnicze zakończyły się niespodzianką - Teatrzykiem Kamishibai. To papierowy tearzyk ilustracji wywodzący się z Japonii. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Uczniowie z uśmiechami na twarzach opuścili bibliotekę i obiecali, że będą częściej korzystali z księgozbiorów i możliwości, jakie stwarza biblioteka.

pp. Karolina Pawelec, Paulina Świgoń-Kawińska


Cześć ich pamięci! - 20 września 2019 r.

Osiemdziesiąt lat temu wybuchła najtragiczniejsza w dziejach wojna światowa. Wśród nas jest coraz mniej świadków tamtych dni. Pamięć o tych, którzy przeżyli i o tych, których nie ma już, uczcili uczniowie klas VIIIbi i VIIIc, przygotowując szkolną akademię. W programie znalazły się wiersze polskich poetów, żołnierskie pieśni oraz historyczne wspomnienie wojennej tragedii świata i naszego narodu.

pp. M. Rdzanek, J. Popiel

Zdjęcia na portalu cozadzien.pl


Bieg z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - 20 września 2019 r.


"Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" - 13 września 2019 r.

W związku z akcją "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" - 13 września uczniowie klasy Ib pod opieką wychowawcy p. E Gniewek sprawdzali w praktyce swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wyposażeni w kamizelki odblaskowe spacerowali ulicami miasta, przechodzili przez oznakowane przejścia dla pieszych i przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Rozpoznawali znaki drogowe. Utrwalali zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 - 2 września 2019 r.

Zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego